Jak nakupovat a vytvářet NFT

nft

Kryptoměny už mají své první krůčky dlouho za sebou a stal se z nich prakticky standardní investiční nástroj (byť stále s jistým „hi-tech“ puncem). Jejich místo nejnovějšího investičního výstřelku zabraly tzv. NFT. Jedná se o zkratku anglického Non-Fungible Token, v překladu nezaměnitelný token. Co konkrétně si pod tímto pojmem představit? Jak takové NFT nakupovat, jak prodávat a jak je vytvářet?

Co jsou NFT?

Jak již bylo naznačeno, NFT je token stejně jako třeba bitcoin nebo jiná kryptoměna. Jenomže zatímco jeden bitcoin nelze odlišit od druhého, v případě NFT jde o jedinečné vlastnictví jakéhokoliv digitálního souboru, tedy např. obrázku, videa, zvukového souboru, animace, textu… příkladů je nespočet. NFT tokeny jsou samozřejmě uloženy v blockchainu.

Otevírá se tak prostor pro zcela nový typ sběratelství a současně investování. Na první pohled se může sice zdát jako nesmysl pořizovat si za mnohdy velké peníze něco, co lze bez omezení kopírovat, ale v tom se ve skutečnosti NFT zas až tak neliší třeba od klasického umění. Mona Lisa visí doma kde komu, ta pravá je ale jen jedna. Lze samozřejmě očekávat, že naprostá většina NFT, které jsou dnes na trhu, si svoji cenu neudrží. Důvod je prostý: jedná se skutečně o naprosté nesmysly. Pravděpodobně se ale vyprofilují NFT, jejichž cena výrazně poroste.

NFT

Foto: Pixabay

Tvorba a nákup NFT

Nákup NFT probíhá na specializovaných tržištích, platebním prostředkem je kryptoměna ethereum a pro platbu, stejně jako uložení zakoupeného NFT, budete logicky potřebovat kryptopeněženku (s podporou NFT). Zvláště pro uživatele se zkušenostmi s kryptoměnami je celý proces velmi jednoduchý a vlastně dobře známý.

Co se tvorby vašich vlastních NFT tokenů týče, ani ta není nikterak složitá. Potřebovat k tomu budete některou z prodejních platforem pro obchodování s NFT a vlastní soubor, který je onou unikátností, ze které chcete vytvořit token. Další nastavení už je na vás – ponecháte si jej či nabídnete k prodeji? A za jakých podmínek?

NFT jsou stále relativní novinkou a není úplně snadné odhadnout kam se bude tento trh vyvíjet. Investice do NFT tak sebou nesou přece jen zvýšenou míru rizika, stejně tak ale i šanci na to, že trefíte do černého.

Zdroj informací: https://www.e15.cz/kryptomeny/nft-prehledne-kde-koupit-a-jak-vytvorit-token-jenz-hybe-kryptosvetem-1383564

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.