Daňové přiznání za rok 2021: termíny a pravidla pro fyzické osoby

Koruny

Podávání daňového přiznání je každoročním rituálem pro každou výdělečně činnou osobu. Za mnoho zaměstnanců se sice o podání postará zaměstnavatel, minimálně podpis prohlášení je ale nemine. Ostatní, kteří budou podávat daňové prohlášení za rok 2021 podávat sami, by si měli v kalendáři označit několik důležitých dat, která bude třeba mít v prvních měsících nového roku na paměti.

Tradiční datum podání daňového přiznání

Hlavním datem je jednoznačně první dubnový den. V pátek 1.4. je totiž třeba odevzdat přiznání k dani z příjmu fyzických osob za rok 2021. Pozdní podání daňového přiznání po tomto datu už může vyústit v pokutu. Není samozřejmě vyloučeno, že v souvislosti s aktuální koronavirovou situací bude stejně jako v předchozích dvou letech termín prodloužen (resp. bude do určitého data odpuštěna pokuta). Zatím ale jednoznačně platí datum 1. dubna jako nejzazší termín. V případě daňového přiznání podávaného elektronicky je potom termín posunut na 2. května, tj. lhůta je o měsíc delší.

penize

Foto: Pixabay

Možné způsoby podání

Přiznání k dani z příjmu fyzických osob za rok 2021 je možné podat v papírové podobě na příslušném finančním úřadě, je možné jej zaslat poštou a podání je samozřejmě možné i online. V takovém případě může daňový poplatník využít formuláře na portálu „Moje daně“. K tomu, aby se mohl na portál přihlásit a následně vyplnit a odeslat daňové přiznání, bude potřebovat buď datovou schránku, tzv. bankovní identitu anebo občanský průkaz s čipem.

Poplatníci, kteří měli v roce 2021 příjmy pouze ze závislé činnosti, mohou využít zjednodušený dvoustránkový formulář daňového přiznání.

Zdroj informací: https://www.e15.cz/finexpert/danove-priznani/danove-priznani-2022-kdy-a-kdo-musi-priznat-dane-za-rok-2021-1386597

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.