Tržby potravinových řetězců rostou, potraviny stejně zdraží

supermarket

Na začátku roku byla inflace na 17,5 %. Čím více se blížila k současnému dni, tím více klesala. V září dokonce klesla na 6,9 %, což bylo téměř nejméně po dvou letech. Inflace , ale neřekla poslední slovo a stoupla za měsíc říjen na 8,5 %. Plánovaný pokles DPH na potraviny od ledna mělo snížit cenu produktů, alespoň tak si to sliboval prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Obchodní řetězce místo toho oznámily ministru zemědělství Marku Výbornému, že stejně zdraží nabízené potraviny. Tomu vadí nezdravě vysoké marže u některých položek. Ještě v září byli Petr Fiala a Marek Výborný ujištění největšími obchodními řetězci, že snížení DPH bude mít pozitivní vliv na ceny produktů. Po pondělním dvouhodinovém jednání je vše jinak.

Albert hlásí vysoké zisky

Obchodnímu řetězci Albert loni vzrostl meziročně zisk o 87 procent na 1,98 miliardy korun. Celkově se zvýšily tržby o 8,6 procenta na 66,75 miliardy korun. Mluvčí společnosti dodal, že ziskovost je nižší, jak 3 procenta (2,8) z prodejů. Zároveň dodává, že společnosti klesl ukazatel hrubé marže. Ten značí rozdíl mezi náklady na prodané zboží a jeho výnosem. Zisk je vyšší hlavně proto, že investovali do úsporných programů a zvyšování efektivity provozu. Díky tomu jsou budovy schopny ušetřit náklady za energii a teplo.

Další obchodní řetězce

Konkurenční řetězce si nevedly vůbec špatně. Například Bille vzrostly tržby o 2,5 miliardy na 33,7 miliard korun, i přes pokles celkového zisku o 30 procent na téměř 459 milionu korun. Největší tržby má Lidl. Tomu vzrostly o deset procent, konkrétně na 84,36 miliardy korun. Ačkoli zisk klesl, tak se nejednalo o drastické číslo. O celých šest procent klesl zisk, což ve výsledku stálo firmu 5,18 miliard korun. Jak si vedly Penny Market a Tesco Stores?

  • Penny Market: Tržby vzrostly o 15,5 procenta na 48,7 miliard korun/zvýšení zisku o 22 procent na 1,2 miliard korun
  • Tesco Stores: Tržby vzrostly o 3,6 miliardy korun na celkových 45,7 miliard korun /pokles zisku o 85,6 procent na 113 milionů korun

I přes zisky, tržby, sliby, snížení inflace i DPH, se bude nadále zdražovat. Vrátí se někdy ceny na dobu před pandemii nebo ne?

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-retezec-albert-zvysil-v-cesku-mezirocne-zisk-o-87-procent-241153https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-retezci-albert-vzrostl-zisk-o-87-procent-40453381

Náhledové foto: Pixabay