Fúze

Trh fúzí a akvizic ve střední a východní Evropě již vykazuje známky růstu

Podle odborné zprávy CEE vypracované společností FORDATA, předním poskytovatelem virtuálních datových prostor v regionu, bylo první čtvrtletí roku 2021 odborníky na fúze a akvizice hodnoceno pozitivně. Počet transakcí rostl, zatímco investiční segment se ve srovnání s obdobím obdobného roku 2020 vyznačuje mnohem větší stabilitou.

Ačkoli má COVID-19 stále vliv na obchodování a formuje trh, není to určitě to v rozsahu zaznamenaném v loňském roce. Nyní oživení místních ekonomik vede k novým investicím. Velké společnosti a fondy mají enormní množství suchého prášku, který lze použít, zatímco digitalizace a optimalizace prakticky všech průmyslových odvětví vede k novým akvizičním a restrukturalizačním procesům. Po této zprávě bude 28. dubna následovat webinář, ke kterému se můžete připojit zde.

„Na základě údajů o trhu ukazuje první čtvrtletí roku 2021 meziroční nárůst počtu uzavřených obchodů nejen ve střední a východní Evropě, ale na všech hlavních trzích. To se děje navzdory významným omezením celkové ekonomiky a společnosti. Činnost trhu je tažena odvětvími, která nebyla krizí COVID-19 těžce zasažena. Prodejci a kupující byli loni nejprve opatrní, protože nejistota byla extrémně vysoká. Jakmile centrální banky a vlády začaly poskytovat obrovskou finanční podporu, otevíral se zmrazený trh. Poté následovala křivka učení se, jak provést transakci bez fyzických schůzek a kontrol. Výsledkem je nyní silný obchod a velmi pozitivní výhled na celý rok 2021 “. – komentuje ve zprávě Michal Tesař, partner NEWTON Business Development.

Rekordní počet obchodů v Polsku

Jelikož český trh fúzí a akvizic v loňském roce zaznamenal pokles počtu transakcí o 20%, může být podle expertů nyní na cestě k překročení výsledku z roku 2019. Přestože v Polsku byl počet transakcí v roce 2020 meziročně vyšší, v prvním čtvrtletí letošního roku již došlo k rekordnímu počtu 76 obchodů. V celém regionu střední a východní Evropy jsou v současnosti nejatraktivnějšími akvizičními cíli společnosti v TMT, zdravotnictví, výrobě a službách.

Alicja Kukla-Kowalska, vedoucí prodeje EMEA ve společnosti FORDATA, uvádí ve svém komentáři k polským M&A: „IT společnosti prakticky neopouštějí vrchol pódií nejvíce ochotných subjektů, což by se v nejbližší budoucnosti nemělo změnit. . “

Fondy PE / VC hledají investiční příležitosti

„Fondy PE / VC, které se probudily koncem roku 2020, stále hledají své investiční příležitosti, a to i přes vyšší ocenění společností a nejistotu v nejcitlivějších sektorech ekonomiky. Jejich podíl na straně kupujících by proto měl být v příštích obdobích významný “- dodává Kukla-Kowalska.

Mezi nejvýznamnější trendy pozorované na trhu fúzí a akvizic ve střední a východní Evropě, jak zdůrazňuje zpráva, patří posilování dodavatelských řetězců a online přítomnost společností, což se projevuje růstem odvětví elektronického obchodování; oživení m přeshraničního obchodování a silnějším přizpůsobením se obchodu na dálku.

Stáhněte si znaleckou zprávu FORDATA CEE zde.

Náhledové foto: Unsplash

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *