Akcie Netflixu reagují na postupující očkování pádem

01_netflix2

Jakkoliv zní titulek tohoto článku podivně a možná trochu překombinovaně, realitu odráží ve skutečnosti velice dobře. Ve světě totiž všechno souvisí se vším. V první polovině loňského roku se Netflixu nesmírně dařilo, neboť velká část světa byla nucena kvůli nastupující pandemii koronaviru setrvávat doma. Tento stav v menší či větší míře setrvával až do letoška. S tím, jak začíná být patrný pozitivní vliv očkování, se ale lidé pomalu od svých televizí zvedají a začínají se věnovat i jiným aktivitám než je sledování filmů na Netflixu.

Nesplněná očekávání

Zisk Netflixu za první čtvrtletí letošního roku činil 1,7 miliardy dolarů oproti 709 milionům v předchozím čtvrtletí. Jeho příjmy vyskočily o 24 % na 7,1 miliardy dolarů. Zdá se tedy, že Netflixu se daří nadmíru dobře, ve výsledcích se ale objevila i jistá trhlina, která se ukázala být pro investory velmi významnou. V prvním čtvrtletí roku 2021 přidal Netflix 4 miliony předplatitelů, v loňském prvním čtvrtletí to bylo ohromujících 16 milionů předplatitelů.

Velký pokles se samozřejmě očekával z důvodů uvedených v úvodním odstavci, problém je však podle investorů v tom, že Netflix značně zaostal za svými vlastními odhady a cíli. V současné době má Netflix 208 milionů aktivních předplatitelů, vedení ale očekávalo, že v tuto dobu jich bude mít 210 milionů. Zaostávání za vlastními odhady je pro investory vždy významným varovným signálem.

02_netflix2

Foto: Pixabay

Kudy dál?

Podle Netflixu se společnosti loni dařilo tak dobře, že pro toto čtvrtletí bylo těžké vyrovnat se loňskému úspěchu. Jisté zpoždění navíc nabraly některé nové projekty, které se zatím do nabídky nedostaly. Současný pokles akcií, který činil až 11 %, tak může být brzy smazán a vše bude „při starém“. Zvláště, když Netflix hodlá letos za tvorbu nového obsahu utratit 17 miliard dolarů a bude tedy „na co se dívat“.

Otázky ovšem vzbuzuje i fakt, že na Netflix coby jedničku na trhu čím dál tím více tlačí konkurence v podobě služeb jako Amazon Prime, HBO Max, Paramount+, Disney+ či Peacock od NBC. Společnost věří, že trh je dostatečně velký, aby mohl dál růst, především na úkor klasické „lineární“ televize. Uvidíme tedy, zda Netflix bude schopen svojí pozici uhájit.

Zdroj informací: https://edition.cnn.com/2021/04/20/media/netflix-earnings/index.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.