Pohřeb – kolik stojí a na co máte nárok

Pohřeb

Když někdo zemře, je to tragédie. Bohužel ani skon nejbližších nezabrání povinnosti řešit mnoho formalit, které jsou s pohřbem spojeny. Proto se dnes podíváme na to, jak je to s pohřbem, kolik může stát a na co máte jako pozůstalí nárok. Pojďme tedy na to!

Kolik stojí pohřeb

Kolik peněz tedy musí pozůstalí vydat pro poslední rozloučení a humánní naložení s ostatky zemřelého? Není to vůbec málo. Podle dostupných statistik se cena kremace pohybuje okolo 19 tisíc korun. Ve velkém množství případů je to však minimálně 25 tisíc korun. Co všechno tvoří tuto cenu? Největší položkou vedle samotného spálení těla je určitě uchování těla zemřelého. To se může pohybovat okolo 600 Kč za den (z toho dva dny v nemocnici však hradí zdravotní pojišťovna. Dále například parte. To stojí cca od 3 do 10 Kč za kus plus rozeslání poštou okolo 19 Kč. Dále je potřeba připravit tělo.  Dovezení těla pohřební službou stojí cca 85 Kč za kilometr. Samotná kremace pak může dělat okolo 2,5 tisíce korun.

Rakev a obřad

Dalšími položkami jsou zajisté rakev a samotný obřad posledního rozloučení se zemřelou osobou. Nejlevnější rakev seženete od asi 4 tisíc korun. Ty dražší však mohou stát až 40 tisíc. Obřad, který vám udělá pohřební služba pak stojí asi 7 tisíc korun. Může to být však i více, pokud byste měli nějaké speciální přání, vzpomínkový film a podobně. Vedle kremace můžete také zvolit pohřbení do hrobu. S ním se však pojí ještě náklady na výkop a zaházení hrobu. Nejčastěji okolo 13 tisíc korun.

Nárok na pohřebné

Když zemře osoba vám blízká, můžete mít nárok na takzvané pohřebné. To je ve výši 5 000 Kč. Nárok na něj má osoba, která vypravila pohřeb nezaopatřenému dítěti nebo rodiči nezaopatřeného dítěte. Tuto dávku vyplácí Úřad práce – pobočka dle místa bydliště žadatele. K přiznání pohřebného potřebujete občanský průkaz, úmrtní a rodný list, fakturu za pohřeb a popřípadě další dokumenty, které dokládají náklady pohřbu.

Náhledové foto: Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.