Pohřeb

Pohřeb – kolik stojí a na co máte nárok

Když někdo zemře, je to tragédie. Bohužel ani skon nejbližších nezabrání povinnosti řešit mnoho formalit, které jsou s pohřbem spojeny. Proto se dnes podíváme na to, jak je to s pohřbem, kolik může stát a na co máte jako pozůstalí nárok. Pojďme tedy na to!

Kolik stojí pohřeb

Kolik peněz tedy musí pozůstalí vydat pro poslední rozloučení a humánní naložení s ostatky zemřelého? Není to vůbec málo. Podle dostupných statistik se cena kremace pohybuje okolo 19 tisíc korun. Ve velkém množství případů je to však minimálně 25 tisíc korun. Co všechno tvoří tuto cenu? Největší položkou vedle samotného spálení těla je určitě uchování těla zemřelého. To se může pohybovat okolo 600 Kč za den (z toho dva dny v nemocnici však hradí zdravotní pojišťovna. Dále například parte. To stojí cca od 3 do 10 Kč za kus plus rozeslání poštou okolo 19 Kč. Dále je potřeba připravit tělo.  Dovezení těla pohřební službou stojí cca 85 Kč za kilometr. Samotná kremace pak může dělat okolo 2,5 tisíce korun.

Rakev a obřad

Dalšími položkami jsou zajisté rakev a samotný obřad posledního rozloučení se zemřelou osobou. Nejlevnější rakev seženete od asi 4 tisíc korun. Ty dražší však mohou stát až 40 tisíc. Obřad, který vám udělá pohřební služba pak stojí asi 7 tisíc korun. Může to být však i více, pokud byste měli nějaké speciální přání, vzpomínkový film a podobně. Vedle kremace můžete také zvolit pohřbení do hrobu. S ním se však pojí ještě náklady na výkop a zaházení hrobu. Nejčastěji okolo 13 tisíc korun.

Nárok na pohřebné

Když zemře osoba vám blízká, můžete mít nárok na takzvané pohřebné. To je ve výši 5 000 Kč. Nárok na něj má osoba, která vypravila pohřeb nezaopatřenému dítěti nebo rodiči nezaopatřeného dítěte. Tuto dávku vyplácí Úřad práce – pobočka dle místa bydliště žadatele. K přiznání pohřebného potřebujete občanský průkaz, úmrtní a rodný list, fakturu za pohřeb a popřípadě další dokumenty, které dokládají náklady pohřbu.

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

4 komentáře

  1. josefina Odpovědět

    Jen pro upomínku-před nástupem vlády pravicového Petra Nečase měli pozůstalí zesnulého nárok na 5 tisíc.Od roku 2010 ho Nečasova vláda s pomocí VV,Topky a Lidovců zrušila..

  2. JAROMIR Odpovědět

    NASE RODINA NEBYLA NIKDY V ZADNE POLITICKE A ANI V ZADNE CIRKVI. ZAJIMAJI ME DEJINY. NEVIM O TOM,ZE JE NASE REPUBLIKA VE VALECNEM STAVU S RUSKEM A ZE NASI LIDE SE CHTEJI KAMARADIT S AMERICANY. KOLEM SE MAM LIDI,KTERI MAJI STEJNY NAZOR JAKO JA. JAK SE MUZETE NEUSTALE OHANET NAZOREM,ZE CHCEME VSICHNI NA ZAPAT.NEZNAM NIC,CO NAM USA DALA. TESIM SE AZ POVLADNE OPOZICE.TO TEPRLE BUDE LEGRACE. NIKDY JSEM NIC NEPSAL,ALE DNES UZ SE NATO NEMUZI DIVAT. SICE TO JE ZBYTECNE ALE ASPON JSEM TO ZE SEBE VYPUSTIL.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *