Továrna na čipy v Drážďanech bude šancí i pro Česko

čip

Jen málokdo pochybuje o tom, že výroba čipů bude v blízké budoucnosti, tím největším průmyslovým odvětvím vůbec. Jakýkoliv podíl a účast dodavatelských řetězcích tak bude pro státy věcí strategického významu. Česká republika nechce zůstat stranou a podporuje například rozšíření výroby americké společnosti Onsemi v Rožnově pod Radhoštěm. Stejně tak ale Česko se zájmem sleduje rozhodování tchajwanské firmy TSMC, která je největším zakázkovým výrobcem čipů na světě, o stavbě továrny v německých Drážďanech. Proč je to pro nás důležité?

Čipy pro evropské automobilky

Tchajwanská firma TSMC se rozhoduje o stavbě továrny určené pro výrobu čipů 28 nanometrovou technologií. Produkce této továrny by měla být určena především pro evropské automobilky a na její výstavbě a provozu by měly spolupracovat i německé firmy Bosch a Infineon, stejně jako nizozemská NXP Semiconductors. Celkové náklady na stavbu továrny by měly být deset miliard Euro z čehož polovina by měla být poskytnuta německou vládou jakožto finanční pobídka. Je velmi pravděpodobné, že německá vláda tuto pobídku poskytne, velmi podobně se totiž zachovala v případě stavby továrny firmy Intel.

čip

Foto: Pixabay

Co z toho bude mít Česko?

Takto velký projekt bude samozřejmě vyžadovat při svém provozu zajištění ohromného množství podpůrných činností. Zakázky na část z nich by měly mířit i do Česka. Co je nejdůležitější, v žádném případě by se nemělo jednat pouze o činnosti nekvalifikované, ale naopak o činnosti s vysokou přidanou hodnotou. České firmy by se mohly podílet na návrhu čipů, na dodávkách elektronových mikroskopů, či přímých analýzách. To vše může tvořit zakázky za miliardy korun.

Úspěch české ekonomiky v blízké budoucnosti bude nevyhnutelně záviset na schopnosti domácích firem prosadit se v oborech spojených se špičkovými technologiemi. Právě proto je stavba čipové továrny v Drážďanech velmi důležitá i pro nás.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/miliardove-drobne-pro-cesko-tchaj-wan-rozhodne-o-cipove-tovarne-v-drazdanech-1398541

https://svethospodarstvi.cz/byznys/v-drazdanech-se-stavi-nova-tovarna-na-cipy/

Náhledové foto: Pixabay 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.