Dálniční známky zdraží každý rok

dálnice

Vládní úsporný balíček hledá možnosti k omezení výdajů či ke zvýšení příjmů do státní kasy kdekoli. Úspory se tedy nevyhnou ani resortu dopravy. V tomto důsledku nejspíše dojde ke každoročnímu zdražování dálničních známek i podražení jízdenek.

Cena se nezvyšovala deset let

Podle vládního úsporného balíčku se od ledna očekává zhruba 50% zdražení ročního poplatku za dálniční známku pro motoristy na 2300 korun. Tato cena by se však měla dále zvyšovat v následujících letech v souladu s inflací. Důvodem pro tuto změnu je poskytování lepší dopravní infrastruktury státem, která zahrnuje investice a náklady na údržbu jak v letním, tak zimním období. Podobný systém funguje v Rakousku a v dalších zemích. Ministr dopravy Martin Kupka zdůraznil, že cena dálniční známky se nezvyšovala posledních deset let a navýšení je tedy dle ministra oprávněné. Ústřední automotoklub (ÚAMK) také podporuje tuto změnu, protože náklady na výstavbu a údržbu silnic prudce stoupají, a zdražení je logickým důsledkem této situace.

Kde vzít na dálnice a vysokorychlostní tratě

Kvůli tomu, že stejně jako všechny resorty dostalo od ministerstva financí ministerstvo dopravy za úkol seškrtat výdaje, musí hledat další zdroje pro plánovaný rozvoj infrastruktury. Nejbližšími cíli má být dálnice D35 a vysokorychlostní železniční tratě. Kde na to však vzít? Stát plánuje hledat další finanční prostředky pro financování dálnic pomocí úvěrů, vydání dluhopisů a tzv. PPP projektů. V takovém případě mají být soukromé firmy investory, kterým bude stát splácet dluhy za výstavbu dálnic.

Snížení výdajů ministerstva v příštím roce

Podle nového návrhu státního rozpočtu na rok 2024 jsou plánovány nižší výdaje na dopravu ve výši 12,5 miliardy korun. Nicméně se o tomto snížení výdajů ještě bude vést debata. Plánuje se šetřit na provozních nákladech, zatímco investice do infrastruktury se mají udržet. Součástí úsporného balíčku vlády je také plán na vyškrtnutí 6 miliard korun dotací v příštích dvou letech, především prostřednictvím rušení peněz pro kraje na silnice druhé a třetí třídy. Ministr Kupka navrhuje, aby kraje nahradily dvě miliardy korun z dřívějšího zvýšení svého podílu na výnosu daní a zbývající čtyři miliardy korun mají být nahrazeny jinými zdroji financování.

Zdroj: https://plus.rozhlas.cz/kupka-dalnicni-znamka-zdrazi-kazdy-rok-vzhuru-pujdou-koncem-roku-i-jizdenky-na-9007725, https://www.irozhlas.cz/ekonomika/penize-a-vliv-kupka-doprava-zdrazovani_2306060900_epo

Náhledové foto – Pixabay