Škrty za desítky miliard, nejvíc mají šetřit školství a místní rozvoj

Zbyněk Stanjura

Kvůli špatnému rozpočtovému vývoji nyní ministerstvo financí navrhuje jednotlivým ministerstvům vyšší a drsnější škrty, než doposud resorty a státní úřady čekaly. Koho se mají dodatečné škrty týkat? A v jakém rozsahu jednotlivé resorty zasáhnou?

Výraznější škrty, než se čekalo

Vládní konsolidační balíček počítal se škrty na příští rok ve výši 62 miliard korun. Nyní však prosazuje ministerstvo financí vyšší škrty, které mají dohromady meziročně (bez peněz z EU a na společné projekty) představovat pokles státních výdajů o 72 miliard korun. Tímto razantnějším postojem však překvapil zejména dotčená ministerstva. A důvod? Bezpochyby i to, že některé jiné výdaje v dalším roce významně porostou a schodek státního rozpočtu nyní klesá méně, než ministr financí Stanjura očekával.

Obrana a sociální věci zvýší výdaje

V příštím roce mají výrazně narůst výdaje ministerstva obrany, a to oproti letošku o padesát miliard korun, které se mají investovat do armády, a ministerstva práce a sociálních věcí – o 22 miliard korun. O 25 miliard korun se také zvýší náklady na státní dluh. Právě proto nejspíše musí přijít dodatečné škrty v jiných resortech.

Nejvíce ubyde školství a místnímu rozvoji

Překvapením je, že dle návrhu ministerstva financí přijde absolutně o nejvíce peněz resort školství, mládeže a tělovýchovy. Výdaje tohoto resortu se mají snížit o 29,3 miliard oproti letošku. Ministerstvo tak přijde o 11 % svých prostředků na výdaje. Ministerstvo na nápad hledí nevěřícně a deklaruje, že nejde o návrh z iniciativy ministerstva školství. Podobné seškrtání se nejspíše může týkat i ministerstva pro místní rozvoj, v jehož čele je předseda Pirátů Ivan Bartoš. Resort dle návrhu může příští rok přijít o 13,6 miliardy korun, což je pokles o 40 %. Dle Bartoše je toto však nepřijatelné.

Zdroj:https://www.irozhlas.cz/ekonomika/skrty-vlada-uspory-ministerstva-rozpocet_2306021615_har, https://www.lidovky.cz/nazory/skrty-vlada-petra-necase-recese-usporny-balicek.A230604_091112_ln_nazory_hud

Zbyněk Stanjura: Náhledové foto Úřad vlády ČR