Top deset zemí s největším spotřebitelským úvěrem. Jak jsme na tom my?

S inflací stoupají ceny a celosvětové dluhy se tak blíží rekordům. K letošnímu měsíci dosahují 305 bilionů dolarů, což je o 45 bilionů více než před pandemií. Světové ekonomické fórum navíc začátkem tohoto roku varovalo před celosvětovou recesí v roce 2023 v souvislosti s rostoucí dluhovou zranitelností.

Švýcarsko v čele s nejvyšším spotřebitelským úvěrem na osobu

Podle analýzy se Švýcarsko stalo zemí s nejvyšším spotřebitelským úvěrem na osobu na světě, přičemž průměrný dluh činí 193,10 dolarů na osobu, což je o 93 % více než celosvětový průměr, který činí 12,98 dolarů na osobu. Švýcarské domácnosti čelí totiž vysokým nákladům na život. To znamená, že téměř každá šestá domácnost je zatížena dluhy.

Austrálie

Na druhém místě je Austrálie s průměrným spotřebitelským úvěrem 137,86 dolarů na osobu.Růst měsíčních nákupů kreditními kartami dosáhl v lednu historické hodnoty 33,5 miliardy dolarů. Kreditní karty také převzaly prvenství v seznamu největších obav Australanů, kteří se obavájí účtů za elektřinu.

Norsko

Na třetím místě se umístilo Norsko s průměrným spotřebitelským úvěrem 108,76 dolarů na osobu. Země je známa jako devátá nejdražší. Norové tak nesou tíži dluhů při měsíčních nákladech na život ve výši 2 074 dolarů.

Česko

Jak je tomu u nás v Česku? Průměrný spotřebitelský úvěr na osobu ve věkové skupině od 15 do 64 let činí 2 082 dolarů. Celkový spotřebitelský úvěr na obyvatele dosahuje 1 323 USD a celková hodnota spotřebitelských úvěrů dosahuje 13 903 milionů dolarů.

Tipy, jak se vyhnout dluhům

Jonathan Merry, CEO společnosti Moneyzine, nabízí své tipy, jak se vyhnout dluhům. Podle něj není spotřebitelský úvěr obecně nebezpečná věc. Může mít mnoho pozitivních stránek, jako je zlepšení úvěrového hodnocení, pokud svůj dluh splácíte včas, a umožní vám pořídit si věci, které chcete, dříve než byste na ně museli šetřit.

Avšak nebezpečí nastává, když lidé si nadále berou půjčky nebo finanční možnosti na nákup věcí, které si nemohou dovolit. Platba 15, 20 nebo 30 dolarů každý měsíc za každou půjčku se rychle sečte a situace se může snadno vymknout kontrole.

Jedním z nejlepších způsobů, jak se vyhnout finančním potížím, které si nemůžete dovolit, je sledování svých výdajů každý měsíc. Někteří si to zapisují do sešitu, jiní vytvářejí tabulky, ale bez ohledu na to, jaký způsob preferujete, je důležité mít každý měsíc přehled o svých příjmech a výdajích. Tímto způsobem se lépe připravíte na budoucnost a snížíte potřebu půjček s vysokými úroky do výplaty.

Zdroje info: Moneyzine, https://worldpopulationreview.com/country-rankings/most-expensive-countries-to-live-in, https://docs.google.com/spreadsheets/d/1YJS8tCavXUDHsLBexiIxHjch2YJxE1p8/edit#gid=824178080

Náhledové foto: Pixabay