Tipy, jak ušetřit v domácnosti při vysokých cenách

Úspory

Inflace je na rekordních hodnotách, nahoru ji táhnou hlavně ceny potravin a enormně vysoké ceny energií. Jak tomu mají české domácnosti čelit? Připravili jsme pár bodů, které mohou sloužit jako návod na to, jak připravit domácnost na zdražování.

Když budete refixovat hypotéku

Velká zátěž přijde například pro rodiny, které budou refixovat svou hypotéku. Tedy ty, kterým končí u hypotečních úvěrů fixační doby. V prvním pololetí totiž centrální banka výrazně zvyšovala úrokové sazby, a to hned čtyřikrát. I když se úrokové sazby propisují do nabídek komerčních bank, ne všechny banky nabízejí úroky rovné repo sazbě České národní banky. Více jich stále nabízí úroky hluboko pod touto sazbou, a proto je dobré včas přemýšlet o změně banky, tedy refinancování vašeho úvěru.

Splátky úvěrů

Pokud splácíte půjčky, i zde lze ušetřit, a to formou konsolidace vašich úvěrů. Jde o operaci, kdy sloučíte více závazků do jednoho u jednoho poskytovatele. Když nic, ušetříte alespoň za poplatky. Často můžete získat u jiné banky nebo jiného poskytovatele také výhodnější úrokovou sazbu. Snížit splátky si můžete také tak, že si prodloužíte celkovou dobu splácení.

Revize příjmů a výdajů

Pakliže se začnete dostávat do špatné finanční situace, nejdříve je nutné se zamyslet, jaké jsou vaše příjmy, a za co tyto prostředky utrácíte. Jde o první a základní krok, při hledání řešení obtíží, byť sám o sobě vám nepomůže. Uvidíte však, jak na tom jste. Řešení deficitu je pak buď omezit výdaje, zvýšit příjmy či kombinace těchto postupů. Pomůže také zařadit si vaše výdaje do skupin nezbytné, nutné a zbytné.

Omezení spotřeby energií

Byť se mohou někteří až škodolibě usmívat, pravdou prostě je, že při nižší spotřebě na energiích ušetříte. Jde o každodenní věci. Například při sprchování vyměňte horkou vodu za teplou až vlažnou. Také zkraťte dobu ve sprše a aplikujte přerušované sprchování, které je střídáno například mydlením. Dále si ohlídejte spotřebu energie, nesviťte v místnostech, kde nejste a neposlední řadě zkuste snížit vytápění bydlení o pár stupňů. Například z 21 °C na 19 °C.

Zdroj: https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-domaci-ekonomka/720291/jak-ukocirovat-rodinny-rozpocet-pri-vysoke-inflaci-pomuze-revize-vydaju-i-zbaveni-se-kratkodobych-uveru.html?kapitola=2508708, https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-usetrit-30000122.html

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.