Velká změna v home office: náklady by měl platit zaměstnavatel

home office

Dva roky globální pandemie udělaly z home office standardní způsob práce. Hodně se přitom mluvilo o tom, že home office s námi zůstane i po konci epidemie a většina firem jej implementuje do svého fungování. To se samozřejmě do jisté míry i stalo. Takto masivní zavádění home office si ale vyžádalo i snahu o ustavení obecných pravidel pro jeho aplikaci. S těmi nejdůležitějšími přichází novela zákoníku práce.

Voda i teplo půjdou na zaměstnavatele

Firmy, které se rozhodnout vyslat své zaměstnance na tzv. home office, budou muset pravděpodobně hradit svým zaměstnancům výdaje za energie, které zaměstnanec při výkonu své práce vydá. Týkat by se měly tyto platby logicky především tepla a vody.

Chystaná novela zákoníku práce přinese v tomto smyslu změny ve fungování práce z domova. Zaměstnavatel bude tedy povinen platit zaměstnancům výdaje spojené s prací v domácím prostředí. Tyto náhrady budou mít podobu paušálních plateb za spotřebovanou vodu a elektřinu, nebo proplácení jiných přímých nákladů.

home office

Foto: Pixabay

S platností od příštího roku

Novela by měla začít platit od prvního ledna příštího roku. Podle Ministerstva práce a sociálních věcí však nemá souvislost se současným prudkým růstem cen za energie, a vychází z evropské směrnice, kterou se Česko již před časem zavázalo implementovat.

Za každou započatou hodinu práce by měl podle aktuálního návrhu zaměstnanec dostat od svého zaměstnavatele 2,80 Kč s tím, že tyto peníze budou muset být vypláceny mimo mzdu. Praxe a čas teprve ukáže, zda budou mít firmy o home office díky těmto změnám menší zájem, anebo i pro ně klady home office převyšují tyto náklady.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/byznys/pri-praci-z-domova-by-mel-zamestnavatel-platit-nahradu-nakladu-na-energie-od-pristiho-roku-1392668

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/navrh-novela-zamestnavatel-zaplati-naklady-pracovnika-na-home-office.A220827_072804_ekonomika_wass

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.