Stát musí zničit miliony nevyužitých vakcín

vakcína

V České republice dojde nejspíš ke znehodnocení milionů dávek proti onemocnění covid 19 v hodnotě několika miliard korun. Tento nepříjemný fakt je další upomínkou na dobu, kdy pandemie vrcholila a všechny státy svět se zoufale snažily zajistit veškeré prostředky na ochranu svých občanů. I proto se současná vláda, která si s opozicí jinak nenechá nic zadarmo, v ojedinělé ukázce politické férovosti zdráhá za nadměrné nakupování své předchůdce jakkoliv kritizovat.

Dvě třetiny dávek přijdou vniveč

Ze 48 milionů nakoupených dávek očkovacích látek jich bylo zatím využito pouze 17 milionů. Celkový počet doposud naočkovaných lidí dosáhl počtu 7 milionů obyvatel. Celkový rozpočet za vakcíny se pohyboval kolem 21 miliard korun, vyočkovaných vakcín bylo pouze za 7 miliard. Tato suma tak tvoří pouhou třetinu z celkové částky za vakcíny. Znehodnocené dávky očkování bude muset stát samozřejmě zaplatit. Výdaj, který si stát připíše za nevyužité vakcíny, se tak pohybuje kolem 14 miliard korun.

Kde se stala chyba?

 Příčin tohoto stavu je hned několik. Tou první chybou v objednávání nadměrného počtu dávek může být pravděpodobně časté střídání lidí v ministerských křeslech. Hlavní roli v problematickém objednávání dávek však zřejmě sehrálo i určité manipulativní jednání farmaceutických firem, které požadovaly kontrakty typu „abyste dostali dávky včas, musíte si jich objednat více najednou“.

Zapomínat však nelze ani na třetí důvod, který je fakt, že zájem o očkování od začátku roku stále výrazně klesá, a platí to i pro očkování posilující dávkou, kterou bylo zatím očkováno přes 4 miliony lidí. I přesto by ale dostupné dávky očkovací látky pokryly každého občana nejméně pětkrát po sobě.

vakcína

Foto: Pixabay

Nejen vakcíny

Stejně jako u vakcín nastal chaos i při nákupu monoklonálních protilátek, které vyšly v přepočtu na 3,5 miliardy korun. I protilátky za 1,5 miliardy nebyly prozatím zcela vůbec využity.

I přesto, že vir se stává vychytralejším než dřív, současná situace neláká lidi k hromadnému očkování. Zájem stále klesá. Je ale třeba poznamenat, že řešení tentokrát nebude moci spočívat ve zvýšené frekvenci testování. Jinými slovy, variantu omikron „utestovat“ zkrátka nelze.

Zdroje informací: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-stat-musi-zaplatit-a-znicit-vakciny-za-miliardy-valek-chce-zmeny-smluv-212627

 https://refresher.cz/120514-Stat-zaplatil-za-vakciny-proti-covidu-21-miliard-spotrebovala-se-tretina

 Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.