Textilní gigant Shein výrazně zdražil své zboží

Čínský prodejce levného oblečení a módy Shein je terčem ženské populace. Donedávna si zde zákazníci mohli pořídit šaty v ceně 5 až 10 dolarů. Nyní se zvýšily ceny oblečení téměř o třetinu ve srovnání s předchozím rokem. Zdražení oblečení může pomoci před plánovaným úpisem akcií na londýnské burze. Shein patří mezi největší prodejce módy na světě. Za svou popularitu může vděčit tedy nejen příznivě levným cenám, ale díky propagaci známých influencerů na sociálních sítích.

Shein výsledky hospodaření zatím tají

Firma zatím své výsledky ohledně svého hospodaření tají. Podle odhadu společnosti Coresight Research dosáhnou příjmy Sheinu zhruba 50 miliard dolarů, což by mělo být až o 55 % více než v předchozím roce. Chystané zdražení jednotlivých modelů může mít pouze krátkodobý efekt. Příliš velké zdražení by mohlo naopak odradit některé zákazníky. Zdražení nebylo všude stejné, například v USA se zvýšila cena dámských šatů zhruba o 28 %, zatímco v Evropě, ve Francii, Itálii, Španělsku a Německu došlo ke zdražení o 36 procent.

Problémy se zaměstnanci

Levný módní gigant sice láká zákazníky na levné zboží, ale málokdo si uvědomuje, jakou dřinu a úsilí musí každý den vynaložit jejich zaměstnanci. Na nevhodné podmínky upozorňují někteří zaměstnanci, kteří pracují minimálně 12 hodin denně. Pouze jeden den v měsíci mají volno. Nejvíce je zarážející, že i přes velké množství přesčasů si zde zaměstnanci vydělají prachbídnou částku v rozmezí 6 000 až 10 000 jüanů (19 – 32 tisíc Kč)

Expanze do dalších odvětví obchodu

Shein se pokusí prorazit i na jiném poli než v oblasti rychlé módy. Dle informací se pokusí prorazit na trhu s drogerií, kosmetikou a hračkami. V několika zemích uzavřela kontrakt se značkami Hasbro, Colgate nebo Palmolive. Tyto produkty již nabízí v Evropě a hodlá je nabízet také v Severní a Jižní Americe. A co vede k rozhodnutí módního giganta rozšířit své pole působnosti? Může za to především touha vyrovnat se svým rivalům, tedy Amazonu a AliExpressu.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-cinsky-textilni-gigant-shein-pred-vstupem-na-burzu-vyrazne-zdrazil-sve-obleceni-40476171https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-vinted-poprve-vydelal-shein-chce-prodavat-i-drogerii-a-hracky-40469873https://www.reuters.com/business/retail-consumer/fast-fashion-retailer-shein-hikes-prices-ahead-ipo-2024-06-13/

Náhledové foto: Pexels