Temná stránka levného oblečení: Zaměstnanci prodejce Shein pracují 75 hodin týdně

Oblečení

Módní byznys za pakatel táhne Shein na výsluní nejoblíbenějších značek mezi mladými. Čínský gigant slibuje trendy kousky za pár stovek, jenže na druhé straně stojí otrocké podmínky švadlen v továrnách dodavatelů. Přesčasy a špatné mzdy jsou v odvětví stále normou. Přestože firma tvrdí, že pracuje na nápravě, podle nového průzkumu skončila slova v plastových pytlích.

Přeřezávání rukávů od nevidím do nevidím

Za levnými řadami na Sheinu jsou skryty dlouhé hodiny dřiny. Zaměstnanci dodavatelských dílen musí pracovat i 75 hodin týdně, aby splnili enormní objednávky z celého světa. „Pracuju každý den od osmi ráno do půl jedenácté večer a měsíčně mám jen jeden volný den,“ popisuje realitu zaměstnanec po dvaceti letech u šicího stroje.

Třináct dalších zaměstnanců několika továren potvrdilo, že odpracují průměrně 12 hodin denně bez započtení přestávek na jídlo. Obvykle jsou v práci šest až sedm dní v týdnu, což značně přesahuje povolený limit 60 přesčasových hodin týdně dle Sheinova kodexu chování pro dodavatele.

Výplata je velmi bídná

Výdělky švadlen zůstávají přes opakované sliby bídné – od 6 000 do 10 000 jüanů měsíčně (19 000 – 32 000 Kč). To je jen lehce nad hranicí životního minima v Číně. „Další dny volna si nemohu dovolit, protože to stojí příliš mnoho peněz,“ dodal jeden ze zaměstnanců.

Neřešitelný problém tohoto odvětví?

Společnost Shein sice přiznává, že se jedná o „dlouhodobý problém“, zároveň ale odmítá nést za něj vinu. „Pracovní doba je společným problémem v celém odvětví, značky i výrobci na něm musí spolupracovat,“ reagovala společnost ve zprávě. Shein se přesto zavázal pracovat na zlepšení podmínek ve vlastním dodavatelském řetězci.

Zatímco firma zůstává v rétorice, zaměstnanci v dílnách zápasí s neúnosnými přesčasy a podprůměrnými platy. Nový průzkum odhalil, že Shein nad slovy jen mávl rukou. Oblečení za pár korun tak nadále znamená hořký příběh o vykořisťování.

Zdroje info: Reddit, https://www.bbc.com/news/articles/cg67w73nxqxo, https://byznys.hn.cz/c1-67322610-proc-je-obleceni-ze-shein-tak-levne-zamestnanci-dodavatelu-pracuji-75-hodin-tydne

Náhledové foto: Pixabay