Bezosův Blue Origin proniká do vesmírného programu Pentagonu: Získává zakázky v hodnotě 5,6 miliardy dolarů

Raketa

Bezosova soukromá společnost Blue Origin se připojila k elitnímu klubu firem, které budou v příštích letech zajišťovat raketové starty pro americké ministerstvo obrany. V soutěži o lukrativní zakázky Pentagonu v hodnotě 5,6 miliardy dolarů uspěla vedle známějších hráčů SpaceX a United Launch Alliance (ULA).

Miliardy pro trojici raketových společností

Ve čtvrtek odstartoval nový program Národního úřadu pro bezpečnostní vesmírné starty (NSSL) s názvem Fáze 3, v rámci něhož budou americké vesmírné síly v následujících pěti letech rozdělovat zakázky za 5,6 miliardy dolarů. Souboj o tyto honosné kontrakty proběhne mezi třemi vybranými podniky – Bezosovým Blue Origin, SpaceX Elona Muska a konsorciem ULA utvořeným společnostmi Lockheed Martin a Boeing.

Další postup v programu NSSL

Očekává se, že Pentagon zadá v rámci Fáze 3 na 90 startů raket rozdělených do dvou kategorií. Zatímco dražší a náročnější mise připadnou výše zmíněné trojici firem v Lane 1, o méně komplikované lety z Lane 2 se budou moci ucházet další zájemci. Vesmírné síly tak hodlají podporovat vznik konkurenčního prostředí mezi soukromými raketovými společnostmi.

Pro společnost Jeffa Bezose představuje zařazení do Lane 1 programu NSSL významný milník. Na rozdíl od SpaceX a ULA totiž Blue Origin dosud nezískala žádnou zakázku od Pentagonu na vojenské vesmírné mise. V minulé Fázi 2 byla firma vyřazena a kontrakt připadl pouze zbylé dvojici uchazečů.

Úspěch starých hráčů

Společnosti SpaceX a ULA naopak navázaly na své předchozí zkušenosti. Ve Fázi 2 totiž získaly od armády lukrativní zakázky v celkové hodnotě téměř 6 miliard dolarů. SpaceX jich vysoutěžilo 22 za 2,5 miliardy a ULA pak 26 misí v objemu 3,1 miliardy dolarů. Nyní se tito dva hráči potýkají s novou konkurencí v podobě Bezosovy rakety New Glenn.

Zdroje info: Reddit, https://www.reuters.com/technology/space/blue-origin-spacex-united-launch-alliance-picked-pentagon-rocket-launch-2024-06-13/, https://www.cnbc.com/2024/06/13/pentagon-picks-blue-origin-spacex-ula-in-5point6-billion-rocket-program.html

Náhledové foto: Pixabay