Švýcarsko se chystá na setkání Putina a Bidena

Putin

Prezident Spojených států amerických Joe Biden by se měl setkat se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Stát by se tak mělo na půdě Švýcarska. Kdy se setkání uskuteční a co se zde bude řešit? Na to si zkusíme odpovědět!

Setkání proběhne v polovině června

Prezident Ruské federace by se měl setkat s prezidentem USA v Ženevě ve Švýcarsku. Dojít k setkání má 16. června. Zprávu potvrdil jak Bílý dům, tak Kreml. O čem se státníci budou bavit? Dle ruských médií by měla být hlavní témata zejména bilaterální vztahy obou zemí, strategická stabilita a urovnání regionálních konfliktů. Stejně tak by se lídři obou zemí měli bavit o boji s pandemií koronavirového onemocnění covid-19. Bílý dům se pak vyjádřil že Biden chce obnovit předvídatelnost a stabilitu vzájemných vztahu Ruska a Spojených států.

Napětí mezi USA a Ruskem

Mezi USA a Ruskem to v posledních měsících spíše vře. Důvodem jsou zejména ruské aktivity u hranic s Ukrajinou, diplomatické spory mezi oběma zeměmi a mimo jiné i třeba nařčení z vojenských akcí členů tajné služby GRU na území Česka. Všechny spory vyvrcholily tím, že v dubnu si obě země navzájem vyhostily diplomaty a Rusko umístilo USA na seznam nepřátelských zemí, kde figurují s Českou republikou. USA také uvalily na Rusko další sankce.

Biden chce jednat, sankcím a sporům navzdory

I přes výše uvedené spory chce prezident Spojených států amerických Joe Biden, který je prvním rokem v nejvyšší exekutivní funkci, s Ruskou federací jednat. Nedávno například prohlásil, že čeká na brzké setkání s Vladimirem Putinem. Před tímto jednáním však není nutné, aby sobě země vyřešily všechny spory. Ze strany amerického prezidenta jde o první větší počin na zahraničněpolitické úrovni a určitě největší počin vůči Rusku, který napoví, jako politiku bude jeho nová administrativa zastávat.

Zdroj: ČTK
Náhledové foto – Pixabay

 

 

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.