Zeman Klaus

Naši ruští prezidenti: Vytvořili a odpouštěli dluhy

Podle několika zdrojů zřejmě Václav Klaus po revoluci poslal Sovětskému svazu 1,3 miliardy dolarů. Vcelku solidní suma, již ale následně Rusům odpustil Miloš Zeman. Komunistická vláda Ladislava Adamce uzavřela jen pouhý týden před sametovou revolucí dohodu o úvěru s SSSR. Ta zůstala veřejnosti skrytá neuvěřitelných 30 let. Půjčka byla skutečně masivní. Vždyť cena bochníku chleba činila 4 koruny a Škodu Favorit bylo možné koupit za 80 000 korun.   

Hledaly se cesty k realizaci půjčky

Po revoluci se stal ministrem financí tehdejší předseda ODS Václav Klaus. Právě on se měl snažit různými způsoby peníze do SSSR poslat. Aktuálně.cz a HN ve spolupráci s týdeníkem Respekt a protikorupční organizací Růžový panter (nyní Observation post) společně zjistily, že se tak skutečně stalo. Dokumenty vydal nyní Národní archiv.

Solidní suma 1,3 miliardy USD

Tato částka se stala součástí balíku takzvaného ruského dluhu. Tehdejší politici tvrdili, že šlo o staré předrevoluční pohledávky. Celková pohledávka Ruska i s prostředky před listopadem přitom činila přibližně neuvěřitelných 100 miliard korun. Klausovo ministerstvo tehdy zaslalo jen třetinu kompletní pohledávky.

Tehdejší bankéři protestovali

Měli ale smůlu. Václav Klaus popírá, že by o nějakém finančním toku měl vůbec ponětí. Před poslanci měl Václav Klaus problém v roce 1990 hospodaření obhájit. Proč asi?  Vždyť v červenci roku 1991 se poslanci usnesli, že v průběhu roku dostál rozpočet změn, o nichž nebylo Federální shromáždění informováno.

A splácení? Na věčnu oplátku

U dohody o splácení dluhu už Václav Klaus nefiguroval. Jeho ODS byla v opozici a řešení dluhu bylo v kompetenci kabinetu Miloše Zemana. Ten se dostal k vládě díky opoziční smlouvě s ODS. S Rusy se dohodl tak, že zaplatí jen pětinu a zbytek jim bude odpuštěn. Peníze měly jít přes prostředníka, firmu Falkon Capital, byť před ní varovaly české tajné služby. Byla údajně napojena na organizovaný zločin. Rusové uvolnili zhruba 53 miliard, oproti 20 miliardám, tedy pětině. kde se ale více než 30 miliard ztratilo, nikdo neví. Podle představitelů vlády si Rusové nepřáli, by byly údaje zveřejněny. Smlouvu podepisoval tehdejší ministr financí Jiří Rusnok. Vyjadřovat se k ní nikdo nechce. A rozdělení peněz, které zbyly na Falcon Capital? The Insider přinesl už v roce 2018 zprávu, že současný český prezident Miloš Zeman měl obdržet část peněz, které Rusové uvolnili v průběhu deblokace ruského dluhu vůči Česku. Svědkem byl podnikatel Vladislava Moskaleva žijící v Kanadě, o jehož vydání se Moskva pilně snaží. Údajně pomáhal hlavnímu akcionáři Falkon Capital Paatu Mamaladzemu dostat z Moskvy peníze na zaplacení dluhu. Moskalev tvrdil, že si zhruba dvě třetiny peněz z celkových zhruba 50 miliard, které Rusové Falkonu poslali, rozdělili aktéři dohody. Šéf RAO JES Anatolij Čubajs i jeho finanční ředitel Leonid Melamed, stejně jako ministr financí Alexej Kudrin. Část peněz měl údajně Čubajs poslat Zemanovi.

Jak to ale ve skutečnosti opravdu bylo, se už zřejmě nedozvíme. Každý si udělá obrázek sám.

Zdroj info: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/klaus-po-revoluci-poslal-1-3-miliardy-dolaru-sovetskemu-svaz/r~071f678ead9e11ebb9860cc47ab5f122/?fbclid=IwAR03nZQV49ZxaNam1Q_zUyDLRXdqP30TDJ6kfOOvZVe9tN0WUImY9zdBtLI
https://www.insider.com/

Náhledové foto: Kancelář prezidenta republiky 

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

1 komentář

  1. Martin Vaněk Odpovědět

    Stále čekám, kdy se objeví článek o našem „dobrovolném“ odpuštění cca 330 mld. Němcům za reparace po II. světové válce, kdy se lhář havel podepsal pod tzv. česko-německou smlouvu o „usmíření“… :-/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *