Obchodování

Chcete začít investovat? Přinášíme vám přehled investičních příležitostí pro rok 2021

Podnikání, při kterém si v podstatě vystačíte s obchodním účtem, kapitálem a připojením k internetu? To je obchodování na trzích. Jaký je rozdíl mezi obchodováním a investováním? Do čeho je možné investovat v době krize a jaké jsou investiční trendy pro letošní rok?

Co je investování?

Investování je uložení kapitálu v současnosti s očekáváním budoucího zisku. Ve světě financí se investováním rozumí nákup určitého aktiva (akcie, kryptoměny, dluhopisy) za peněžní kapitál s cílem vložené peníze zhodnotit a dosáhnout zisku. Investování je úzce spojené s obchodováním. Obchodování, známé také pod anglickým slovem trading, je jednoduše řečeno investice v krátkodobém měřítku. Cílem obchodování je tedy dosažení maximálního zisku během krátké doby.

Jak a do čeho investovat?

Na finančních trzích podnikatelé investují své peníze prostřednictvím brokera, tedy fyzické nebo právnické osoby, která je pro své zákazníky oprávněna provádět obchody na finančních trzích. Broker svým klientům většinou nabízí aplikaci, v níž mohou zadávat obchodní příkazy na prodej nebo nákup instrumentů, které daný broker nabízí. A do čeho je možné investovat? Druhů investic je hned několik. Pojďme si je přiblížit.

Kryptoměny

V posledních měsících se často mluví o investování do kryptoměn. Kryptoměny jsou nejmladším finančním instrumentem, mezi ty nejpopulárnější v současné době patří často skloňovaný Bitcoin, Ethereum, Ripple nebo Litecoin. Kupování kryptoměn je velmi jednoduché, stačí se zaregistrovat v online směnárně, kde své peníze směníte za kryptoměnu v určitém kurzu. Obrovskou výhodou investování do kryptoměn je možnost vydělat velký obnos peněz za velmi krátkou dobu. Je však nutné počítat s tím, že se zároveň jedná o vysoce rizikovou investici. Kryptoměny mohou velmi rychle růst, ale také ztratit svou hodnotu.

Komodity

Investovat můžete také do komodit, mezi oblíbené komodity patří zejména zlato, stříbro, ropa nebo zemní plyn. Investice do vzácného zboží s omezenými zdroji je vhodnou příležitostí pro dlouhodobou investici s nízkou mírou rizika.

Akcie

Oblíbenou formou investování jsou akcie. Investorům se nabízí možnost investovat do malých, středních i velkých společností napříč celým světem. V okamžiku, kdy si koupíte akcie dané společnosti, získáte část spoluvlastnictví této společnosti. Některé společnosti dokonce svým akcionářům pravidelně vyplácejí podíl ze zisku, tedy takzvané dividendy. Cena akcií se odvíjí od poptávky a nabídky. Mezi výhody investování do akcií patří vysoké zisky, opět je však nutné myslet na to, že souvisí s vyšším rizikem.

Indexy

Index je souborem vybraných akcií spojených do jednoho celku. Indexy bývají složeny z největších a nejdůležitějších akcií dané burzy nebo z akcií ze stejného oboru. Indexy patří k nenáročným a stabilním investicím.

Podílové fondy

Pokud chcete investovat bez starostí a bez toho, abyste každý den studovali trh, může být právě pro vás tou správnou volbou investování do podílových fondů. Podílové fondy jsou založeny na tom, že budete pravidelně vkládat peníze a správce fondu se za vás postará o všechno ostatní.

ETF fondy

ETF fondy neboli burzovně obchodované fondy patří do skupiny investičních nástrojů, které nabízejí široké možnosti diverzifikace. ETF fondy umožňují investovat do širokého spektra aktivit a podle odborníků je jejich rizikovost, za předpokladu, že je portfolio ETF fondů dobře poskládané, stejná jako u podílových fondů nebo doplňkového penzijního spoření.

P2P půjčky

Zkratka P2P pochází z anglického peer-to-peer a v překladu znamená rovný s rovným. Jedná se tedy o půjčku, kdy si mezi sebou půjčují peníze rovní uživatelé, jednoduše lidé půjčují peníze lidem. Opět se jedná o způsob, jak rychle a jednoduše diverzifikovat své portfolio a zhodnotit své peníze.

Nemovitosti

Další možností, jak zhodnotit své peníze, je investování do nemovitostí, v tomto případě je však nutné mít vyšší kapitál. Investice do nemovitostí může být způsobem, jak peníze ochránit před inflací a jak relativně bezpečně a zajímavě zhodnotit své peníze.

Dluhopisy

Dluhopisy jsou cennými papíry, které představují závazek emitenta vůči věřiteli. Proč investovat do dluhopisů? Dopředu budete vědět, kolik zaplatíte, kdy se vám peníze vrátí a také kolik peněz vyděláte. Jedná se tedy o jednoduchou investici s nízkým rizikem.

Investiční platformy

Pro podnikatele, kteří nemají čas sledovat vývoj akcií a dění na burze nebo nemají dostatek času na spravování svých investic, jsou zajímavou příležitostí investiční platformy. Investiční platformy totiž investují za vás. Nabízejí investování bez starostí a zajímavé zhodnocení.

Co je potřeba k investování?

Dobrou zprávou pro podnikatele je, že k investování toho příliš nepotřebují. Je však také dobré si uvědomit, že na trzích zhruba 70 % obchodníků prodělává a jen 30 % z nich vydělává. V počátcích je proto vždy namístě investovat čas a peníze do vzdělávání a pochopení toho, jak finanční trhy fungují. Právě znalosti a zkušenosti jsou tím nejdůležitějším, co při obchodování budete potřebovat. Důležitý je samozřejmě také správný výběr kvalitního online brokera. Neobejdete se ani bez notebooku nebo počítače, vstupního kapitálu a také podnikavého ducha.

Investiční příležitosti pro rok 2021

Pokud chcete efektivně zhodnotit své finance, je dobré pravidelně sledovat trh a mít přehled o investičních trendech, které jsou zárukou nejlepší návratnosti. Jaké jsou nejvýznamnější investiční trendy pro rok 2021?

Online prodej

Je nesporným faktem, že pandemie koronaviru změnila svět a obrovský vliv měla také na nakupování. Lidé byli donuceni nakupovat online a růst nákupů přes internet se očekává i v následujících letech. Výběr akcií, které rostou díky digitalizaci podnikání, je opravdu bohatý.

Investicni-tredny

Foto: Finex

Digitální platby

Nárůst online nákupů (a s ním spojený boom e-shopů) je nerozlučně spojený s nárůstem digitálních plateb. Lidé používají méně hotovosti a více než kdy dříve upřednostňují platbu kartou nebo mobilním telefonem. V souvislosti s digitálními platbami investoři hojně nakupují akcie společností Mastercard a Visa.

Cloudová infrastruktura

Pandemie koronaviru měla vliv také na to, že lidé začali více pracovat z domova. A práce na dálku je spojená s cloudovou infrastrukturou. Očekává se, že poskytovatelé této technologie budou v letošním roce hlásit rekordní tržby, vzhledem k tomu, že se velká část zaměstnanců k práci v kanceláři už nevrátí. A od jakých společností nakoupit akcie? Mezi lídry v této oblasti patří společnosti Amazon se službou AWS, Microsoft se službou Azure a Alphabet se službou Google Cloud.

E-mobilita

Další investiční příležitostí pro tento rok je bezesporu e-mobilita a vodíkové a palivové články. Důkazem jsou i statistické údaje. Od roku 2011 se za každých 15 měsíců zdvojnásobil počet prodaných elektromobilů po celém světě. Předpokládá se také, že by v roce 2022 měl být jeden z deseti nově vyrobených automobilů poháněný právě elektrickým motorem. E-mobilita však není spojená jen s auty, ale také autobusy, elektrickými koly nebo motocykly.

Zlato

Zatímco například rok 2018 nebyl pro zlato příliš příznivý, v loňském roce ceny tohoto kovu lámaly rekordy. Ačkoliv některé komodity hlásily propad, zlato vzrostlo na ceně a podle analytiků se nákup zlata vyplatí i v roce 2021. Odborníci však doporučují zlato pořizovat postupně, a ne jedním velkým nákupem a chápat ho jako dlouhodobou investici. Kromě zlata jsou dalším investičním trendem tohoto roku také zdroje baterií, tedy lithium a kobalt, které jsou spojeny právě s trendem e-mobility.

Náhledové foto: Finex

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *