Stavební spoření: Co je potřeba vědět

Pokud uvažujete o zapojení se do stavebního spoření, určitě byste měli znát hlavní informace o tomto typu produktu. Možná i to vám nakonec pomůže vybrat nejlepší nabídku. Dnes se tedy podíváme na hlavní parametry stavebních spoření. Pojďme tedy na to!

Státní podpora

Jedna z největších výhod stavebního spoření a důvod většiny lidí, proč si jej sjednat. Státní podpora produktu. Kromě úroků, které je u spoření, můžete získat až 2 000 korun za rok od státu. Rodiče a prarodiče zakládají svým potomkům stavební spoření i z důvodu těchto příspěvku a jejich stability. V poslední době také narůstá zájem o stavební spoření z toho důvodu, že úvěr u banky již bez vlastních prostředků nedostanete. Proto je někdy výhodné spořit si přes stavební spoření a poté z něj čerpat úvěr.

Úvěr? nemusíte mít vlastní peníze!

Právě poslední zmíněná výhoda možná v dnešní době převládá. Stavební spořitelny půjčují jen tolik peněz, kolik vyberou na vkladech. Proto se jich růst úrokových sazeb mnohdy bezprostředně netýká. Oproti hypotečním úvěrům tak mohou mít až o několik desetin nižší úrokové sazby. Navíc nemusíte mít žádné vlastní prostředky, jak tomu je právě u hypotečního úvěru. Stačí pravidelně přispívat na své sjednané stavební spoření peníze. Po splnění dalších podmínek můžete po určité době spoření čerpat takzvaný úvěr ze stavebního spoření.

Překlenovací úvěr

Nemusíte mít však naspořené žádné peníze. Dokonce nemusíte ani mít naspořeno na svém stavebním spoření. V takové situaci můžete využít takzvaného překlenovacího úvěru. Ten pomáhá lidem právě v takové situaci. Tedy když si sjednají stavební spoření, ale ještě před naspořením určitého obnosu již potřebují úvěr. Překlenovací úvěr se vyznačuje tím, že zpočátku splácíte jen úroky a měsíční náklady jsou tedy nižší. Později, po naspoření, můžete přejít k řádnému úvěru a splácet tak rychleji. Navíc není omezena možnost mimořádných splátek.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.