Státní dluhopisy – nejčastější otázky

Již téměř rok má každý občan ČR možnost zakoupit si dluhopisy ČR s bezpečným, byť ne příliš vysokým výnosem. Na co se v souvislosti se státními dluhopisy nejčastěji ptáte a jaké jsou odpovědi?

3. prosince 2019 uplyne rok od doby, kdy bylo možné si státní dluhopisy pro občany zakoupit poprvé. Vydány byly již čtyři emise a pátá se chystá. A s čím se před nákupem seznámit?

Existují nějaké omezení pro nákup státních dluhopisů?

Pokud chcete zakoupit dluhopisy jako fyzická osoba resp. občan ČR, poohlédněte po Dluhopisu Republiky. Minimální investice do každého druhu dluhopisu (celkem rozlišujeme tři) činí 1 000 Kč a maximální pak 5 000 000 kusů.

Lze státní dluhopisy zakoupit on-line?

Ano, ale pouze v případě, že už nějaké vlastníte. Úplně první nákup je nutné uskutečnit na specializované přepážce ČSOB nebo České spořitelny. Poté dostanete přístup k on-line rozhraní, kde je už možné nakoupit další dluhopisy z pohodlí domova.

Za jak dlouho se mi investice vrátí?

Aktuálně je datum splatnosti stanovena na šest let od data vydání. Aktuálně dostupné dluhopisy s upisovacím obdobím 16.09.2019 až 20.12.2019 s datem vydání 2.1.2020 mají tak datum splatnosti 2.1.2026.

Je možné získat peníze z dluhopisů zpět?

Ano, pokud potřebujete akutně finanční injekci, je možné si nechat vyplatit dluhopisy dříve zcela bez finančních sankcí. Přijdete jen o většinu nebo dokonce všechny úroky.

Budou státní dluhopisy dostupné i v následujících letech?

Můžeme-li poléhat na vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové, pak rozhodně ano. Plánovanou investici tak můžete rozložit do širšího horizontu.

Jak je to s výnosem státních dluhopisů:

Pátá emise nabídne hned tři druhy dluhopisů:

  • dluhopis s fixním výnosem – ten činí 1,25 %,
  • dluhopis proti-inflační – toto označení značí, že výnos tohoto dluhopisu kopíruje vývoj spotřebitelských cen v republice a nakonec k němu bude ještě připsána marže 0,50 %,
  • dluhopis reinvestiční – výnos tohoto dluhopisu není pevný, ovšem ten průměrný je stanoven na 1,42 %.

Mít peníze je hezké. Orientovat se v této oblasti ještě důležitější. Pokusím se vám svými články pomoci.