Záporné sazby při spoření: Možná se budou týkat i vás

V poslední době se o tomto problému hodně mluví, ale nikdo vlastně neví, co si pod ním představit. Opravdu je možné, aby od vás banka inkasovala peníze jen za to, že si u ní uložíte své přebytečné úspory?

Ano, možné to opravdu je. Většiny drobných střadatelů se však tato situace prozatím nijak zvlášť netýká. A co vlastně banky k tomuto kroku vede?

Záporné sazby prozatím jen v zahraničí

První banka oznámila přechod na záporné sazby u vysokých vkladů letos v létě a aktuálně jsou ve hře už čtyři.

  • Credit Suisse (původem ze Švýcarska)
  • Jyske (původem z Dánska)
  • UBS (původem ze Švýcarska)
  • UniCredit Bank (původem z Itálie)

U nás působí pouze UniCredit Bank, ovšem prozatím žádné oficiální prohlášení stran záporných sazeb nezaznělo, takže se aktuálně avizované opatření českých klientů netýká.

Koruny

Kdo a kolik zaplatí u záporných sazeb

Pokud nemáte v bance několik milionů, pak se nemusíte bát. Pro srovnání jsme vám připravili takovou malou tabulku – kdo, kolik a jak vaše vklady záporně zúročí?

Banka Záporná sazba Minimální hodnota takto úročeného vkladu Ekvivalent v CZK
Credit Suisse -0,75% 2 miliony švýcarských franků 2,5 milionů Kč
Jyske -0,75% 50 000 dánských korun 25 milionů Kč
UBS -0,60% 500 tisíc eur 12 ,8 milionu Kč
UniCredit Bank -0,60% 1 milion eur 25,6 milionu Kč

 

Zavedení nižších limitů prozatím na pořadu dne určitě není. Neshodly by se na něm totiž všechny banky (stejně jako se neshodnou nai na zavedení těch záporných) a pro menší střadatele není problém své vklady prakticky okamžitě převést jinam nebo je proměnit na hotovost.

A proč vlastně k zavedení záporných sazeb došlo? Za vše může Evropská centrální banka (ECB), která se tímto krokem snaží odradit menší banky od toho, aby své finanční prostředky na krátkou dobu ukládaly u větších finančních institucí. Záměrem ECB je naopak maximální možné „rozpůjčování“ těchto vkladů mezi menší žadatele, aby byla opět nastartována ekonomika. ČNB se k podobnému kroku prozatím zcela jistě nechystá.

Mít peníze je hezké. Orientovat se v této oblasti ještě důležitější. Pokusím se vám svými články pomoci.