Stanjurovo šetření: Nový informační systém za miliony

počítač

Zdražuje se, co se dá. Vybírá se daň, z čeho to jenom lze. Důvodem je kritická situace. Jak nám to předkládá vláda. Ta nám také vštěpuje, jak ona sama šetří. Proto je nutný nový informační systém za miliony. Přinese to vskutku požadovaný efekt?

Stanjura plánuje změny ještě letos

Ministr financí Zbyněk Stanjura plánuje přijít s úspornými opatřeními ještě letos, dokonce už za pár týdnů. Podle jeho slov není třeba čekat na leden, ale může se začít hned. Součástí úspor je rušení poboček finančního úřadu, neboť podle slov ministra je o ně zájem jen v období daňových přiznání. Úředníky by v té době údajně mohli hostit na obecních úřadech. Takový je návrh samotného ministra.

Nový informační systém

Finanční správa potřebuje nový a moderní informační systém. Prý se tak ušetří, přestože investice dosáhne do vyšších stovek milionů korun. Finanční správa pracuje se systémem z 90. let. Systém je údajně velmi robustní, což je na druhou stranu dobré, vzhledem k množství funkcionalit, které se na něj v průběhu let díky rostoucí složitosti daňových zákonů nabalily. Nejdou ovšem propojit krajské databáze, i když tato základna má však obrovský potenciál.

Změny jsou plánované i díky digitalizaci. Podle představy vedení finanční správy a ministerstva má být informační systém nejen navenek přívětivý, ale musí hlavně zvládnout pracovat s velkým objemem dat. Úmyslem je, aby při elektronickém podávání daňového přiznání maximum údajů vyplnil stát, který je má k dispozici. Tím by se zlepšila služba pro daňové poplatníky.

Stanjura prohlásil, že ministerstvo je připraveno finanční prostředky na nový systém vynaložit. Aktuálně se dokončuje zadávací dokumentace. Až bude hotová, tak se spustí veřejná zakázka. Pak bude mít ministerstvo údajně lepší představu, kolik to bude stát. Zároveň ministr financí prohlásil, že do digitalizace se musí nejdříve investovat, aby se díky ní mohlo ušetřit. Ve zkušebním režimu by systém mohl začít fungovat na přelomu let 2025 až 2026. Otázkou je, aby zakázku dostala kompetentní společnost. Aby to zase nebyla pomoc někomu, kdo si potřebuje přijít na slušné peníze. A v neposlední řadě, aby potenciální nový systém fungoval a přinesl požadovaný efekt. Už se také stalo na úřadech, že byl nakonec návrat zpět ke starému a osvědčenému programu, který se jen trochu „vylepšil“.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/stanjura-financni-sprava-system-za-stovky-milionu.A230605_174243_ekonomika_jan

https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/v-mediich/2023/stanjura-prvni-predvyplnene-danove-prizn-51561/

Náhledové foto: Pixabay