Neústupný nový boss České televize: Poplatky za rozhlas a televizi od všech odběratelů elektřiny

Česká televize

Poplatky za veřejnoprávní televizi a rozhlas jsou trnem v oku mnohých z nás. Není se čemu divit, jelikož spousta lidí nechce za státní média platit, jelikož je zkrátka nesleduje, respektive neposlouchá. Nový ředitel České televize Jan Souček má na poplatky, respektive jejich placení a výši, vcelku striktní názor. V rozhovoru v Hospodářských novinách jej prezentoval vcelku jasně. Poplatky by měli platit všichni, kteří mají doma přípojné místo k odběru elektrické energie.

Německý model, který je funkční

Jan Souček sympatizuje s německým modelem placení veřejnoprávních médií. V podstatě platí každá domácnost, která má přípojné místo k odběru elektřiny. Prostě se platbám takřka nemáte šanci vyhnout. Vše je velmi jednoduché, s minimální administrativní zátěží a nevznikají žádné další náklady. Bohužel je ale také třeba říct, že se nejedná o zrovna dvakrát spravedlivé řešení.

Nechci se dívat, ale musím platit

Přesně tato věta se pochopitelně člověku nabídne prakticky ihned. Není se čemu divit. Proč bych měl platit za veřejnoprávní televizi, když se na programy vůbec nedívám? Popravdě řečeno, z mého pohledu šla kvalita veřejnoprávního vysílání dolů. Většina lidí si prostě zprávy přečte na internetu. Ano, některá vlastní tvorba České televize určitě stojí za to. Člověk si rád za kvalitu zaplatí, takové Případy prvního oddělení rozhodně za nějakou tu korunu navíc stály.

Přirovnání k policii je mimo mísu

Nový ředitel České televize přirovnal placení poplatků k tomu, že si z našich daní také platíme Policii České republiky. To má sice pravdu, nicméně peníze jdou z našich daní, nikoli z peněženek. Mimo jiné také ještě ředitel České televize poplatky přirovnával k těm, které hradíme za psy. Města pak pochopitelně zvelebují zeleň, přidávají pytlíky na exkrementy a podobně. Jenže pořízení psa je naším rozhodnutím. Pořízení programů České televize tak nějak ne.

Zvýšení poplatků. Ano, ale jen pro ty, kteří ČT opravdu sledují

Jasně, zvýšení poplatků by asi vzhledem k inflaci a zvyšujícím se cenám všeho bylo nepochybně na místě. Opět bychom ale měli řešit spíše to, že platit by měli jen ti, kteří veřejnoprávní média využívají. Nový ředitel bude nejspíše s politiky jednat i o výši poplatku, nicméně prioritou je zřejmě jeho plošné řešení.

Zdroje info: Autor, https://archiv.hn.cz/c1-67214150-poplatky-by-se-mely-vybirat-od-vsech-kteri-odebiraji-elektrinu-malokdo-by-utekl-rika-novy-sef-ct

Náhledové foto: Autor Chmee2 https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a3/Car_of_Česká_televize.jpg

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.