Nižší nájmy? Kdepak, ceny opět rostou s výjimkou Brna

kuchyn

Střecha nad hlavou, ať už pod vlastní nebo pronajatá, není žádná sranda. Poslední roky je stále těžší dosáhnout na vlastní bydlení, hypotéku nebo na podnájem za rozumnou cenu. Vlivem vysoké inflace, vysokým cenám energii a přísným pravidlům pro získání hypotéky, jsou ceny nemovitostí vysoké. Pro běžného občana jsou nemovitosti hůře dosažitelné. Bohužel pro ně, i tak mírně stoupá poptávka po nájmech, které opět zdražily a překonávají rekordy. Například v hlavním městě na jeden volný byt reaguje až 25 zájemců, většinou cizinci.

Praha kraluje

Praha patří k nejbohatším, ale také k  nejdražším lokacím v České republice. Není se čemu divit, jedná se o hlavní město a nejbohatší kraj. V průměru se v Praze nabízí metr čtvereční za 338 Kč, předchozí rok to bylo 300 Kč, a dokonce na začátku roku 2021 za 260 Kč. Můžeme si tedy všimnout zdražení o téměř sto korun za dva roky. Středočeský kraj, jenž je hned u Prahy, tak zdražil během dvou let z 210 Kč na 240 Kč. Druhé největší město v České republice, Brno, v průměru spíše klesla. Cena se v průměru pohybuje okolo 270 Kč. Ještě na začátku předchozího roku byly ceny v průměru nižší o 12 Kč, ceny lepších bytů se pohybují v průměru přes 310 Kč za metr čtvereční.

Zdražení ve Zlínském kraji

Zlínský kraj patří k nejdražším regionům, co se týče poměru počet obyvatel, výdělku a ceny pronájmu bytu. Oproti roku 2021, kdy se cena pohybovala okolo 170 Kč, porostla na 215 Kč. Nejvyšší nájemné můžete očekávat v městských částech Brna, respektive Brno-Líšeň a Brno-střed. Nejnižší v části města Medlánky, Komín, Jundrov, Bystrc a Ivanovice.

Poptávka

Samotná poptávka po bytech je stále vysoká. Jenom v Praze se nabízí byty k pronajmutí, kterých je přes 4 300. Ostatní kraje nabízí méně bytů, ale ceny jsou přívětivější. Záleží také hodně na tom, jaký máte rozpočet.

Celkově ale ceny ve všech krajích nejsou přívětivé.  S připočtením záloh za energie si zákazník zaplatí 20 000 Kč.

Zdroj: Autor, https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-ceny-najmu-opet-splhaji-nahoru-krome-brna-40433694

Náhledové foto: Pixabay