Peníze

Spotřebitelský úvěr: Na tyto mýty spojené s regulací trhu ČNB zapomeňte

V roce 2016 došlo k regulaci v oblasti spotřebitelských úvěrů. Okruh subjektů, které podléhají dozoru České národní banky, byl poměrně razantně rozšířen. ČNB se soustředila především na nebankovní společnosti včetně těch, kteří poskytují i mikropůjčky do 5 000 korun. V souvislosti s touto regulací vznikla spousta různých nepravd, jež se rychle začaly šířit na veřejnosti. Důsledkem toho se stal i fakt, že spousta lidí na nebankovní sektor zanevřela. Je to škoda, protože regulace naopak zlepšila podmínky nebankovních půjček a zajistila, aby byli nepoctiví poskytovatelé z kola ven. Ostatně, přesvědčíme vás o tom v následujících řádcích, kde vyvrátíme nejčastější mýty.

Nebankovní společnosti se nestarají o to, jestli splácíte

Těžko říct, kde se vzal tento názor. Nebankovní půjčka se díky regulaci naopak změnila tak, že si nebankovní poskytovatel mnohem více prověřuje, zdali je spotřebitel dostatečně bonitní. Veškeré nebankovní společnosti licencované ČNB si velmi dobře prověřují potenciální dlužníky, a to několika způsoby. Tradičně se jedná minimálně o nahlédnutí do registrů dlužníků a také nutnost prokázání se dokladem o pravidelném příjmu.

Extrémní úroky

I mezi nebankovními společnostmi můžete najít výjimku, která potvrzuje pravidlo. Jinými slovy, existují i nepoctivé firmy. V drtivé většině se ale s žádnými extrémními úroky nesetkáte. Osobní zkušenosti mnohých klientů u nebankovních společností dokladují fakt, že úroky jsou poněkud vyšší než u bank. To je ovšem logické, jelikož nebankovní instituce nabízejí pomoc lidem, jež banky odmítnou. Peníze navíc často posílají na účet klientů doslova expresně!

Neprůhledné podmínky

Nesmysl. I když vás potřeba rychlého získání peněz nutí hledat spotřebitelský úvěr co nejrychleji, rozhodně nemusíte naletět. Nebankovní společnosti přímo na svých stránkách nabízejí jednak komplexní charakteristiky produktů a jednak kalkulačku půjček. Jednoznačně tak transparentně uvidíte, kolik peněz ve finále přeplatíte.

Pro klienty nevýhodné rozhodčí doložky a přemrštěné náklady exekucí

Tyto dva důvody v jednom jsou také neexistující.O rozhodčích doložkách se fakticky v souvislosti s nebankovními půjčkami již nedá hovořit. Na přemrštěné náklady exekucí taktéž zapomeňte. Veškeré nyní medializované případy se týkají exekucí z dávné minulosti. Jak již bylo řečeno, nebankovní společnosti mají eminentní zájem na bezproblémovém splácení, důkazem čeho je například společnost Profi Credit, jež nabízí férové úvěry i žadatelům, které banky odmítnou, a která nyní zavádí také pojištění schopnosti splácet.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *