Investování v době zpomalování ekonomického růstu

V současné době se hodně hovoří o tom, že ekonomický růst zpomaluje. To je také důvodem, proč jsou úrokové sazby spořících a termínovaných účtů tak nízké. Správné investování ale může pomoci proti tomu, aby inflace vaše úspory znehodnotila. Jak tedy investovat v době zpomalování ekonomického růstu?

Papírová vs. reálná aktiva

Investice můžeme rozdělit na papírová a reálná aktiva. Papírové investice zahrnuje stavební spoření, penzijní fondy, termínované a spořící účty, akcie, dluhopisy a jiné. Jedná se o investice, které nevyžadují žádnou údržbu nebo třeba prostory pro skladování. Stačí podepsat smlouvu a hned investujete. Na druhou stranu mohou v případě nestability finančních trhů způsobit velké ztráty.

Reálné investice zahrnují například investování do drahých kovů, nemovitostí, uměleckých předmětů či dalších, hmotných věcí. S těmi se většinou vážou dodatečné náklady, jako je pojištění, skladování a jiné. Pokud však dojde k nestabilitě na finančních trzích, jedná se o poměrně stabilní aktiva.

Standardní a protikrizové investice

Standardní investice jsou takové, které se snaží vytvořit zisk ze stability finančního trhu, nízké volatility a období hospodářského růstu. Příkladem jsou akcie, dluhopisy nebo i investiční nemovitosti. Oproti tomu protikrizové investice těží z nestability finančního trhu, vysoké volatility, měnových reforem. Typickým příkladem tedy mohou být akcie zbrojních firem, akcie těžařů zlata či investice do drahých kovů.

Stabilní portfolio

Každý druh investice se hodí pro něco jiného. Tak například drahé kovy vám pomohou udržet hodnotu investice navzdory inflaci, čímž chrání váš majetek proti krizi. Akcie a dluhopisy jsou zase vhodnou investicí v době prosperity trhu. Některé investice jsou vhodnější pro krátkodobé investování. Protože existuje tolik možností investování, je jen těžké určit, které investice jsou lepší a které horší. Samotné investování totiž závisí také na tom, nakolik jste ochotni na finančním trhu riskovat. Stabilní portfolio by mělo zajistit, že riziko bude rozložené rovnoměrně. 

1 komentář

  1. Natpa Odpovědět

    Co je to stabilní portfolio? Asi nejspíš vyrovnané, ale to je investorský nesmysl. Buď se daří zlatu nebo akciím. Prostě se to bohatství přelévá z kádě do kádě. Podle mě je nejlepší kupovat co je levné a prodávat to, co je drahé. Já jsem před víc než rokem prodal akcie a nakoupil zlato. V krizi zlato prodám, protože bude drahé a koupím buď levné akcie nebo malou nemovitost za účelem pronájmu. Nemovitosti taky půjdou dolů, i když je otázkou o kolik. Záleží, jak hluboká krize nás čeká. Jedno je ale jisté, současný blahobyt předluženého západního světa je neudržitelný.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *