SPOLU: Nová vláda euro nepřijme

Euro

Povolební vyjednávání mezi koalicemi SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP09) a Piráty a STAN pokračují. Pokud na tomto půdorysu nakonec opravdu vznikne nová vláda, pak je pravděpodobné, že ve volebním období 2021-2025 nepřijme euro jako českou měnu. Proč? A co dalšího případná vláda v této oblasti chystá?

Přijetí eura není na pořadu dne

Dle místopředsedy ODS a možného budoucího ministra financí Zbyňka Stanjury není přijetí jednotné evropské měny na pořadu dne. Dle poslance Česko nesplňuje kritéria, která umožňují takové přijetí, a jde tudíž spíše o otázku pro následující vlády. Dále Stanjura uvedl, že euro má být přijato, až to bude pro Českou republiku výhodné. Nyní tomu tak dle místopředsedy ODS není.

Stanovit termín nedoporučuje ani ČNB

Dle pravidel Evropské unie, která platí za standardních podmínek, tj. nikoli nyní při dopadech koronavirové krize, že euro smí být členským státem přijato, jsou-li jeho veřejné finance v deficitu nižším než 3 % hrubého domácího produktu. Zadlužení pak musí být v maximální míře 60 % HDP. Evropská komise jako výkonný orgán Unie však v březnu 2020 toto pravidlo pozastavila, aby tak podpořila zasažené evropské ekonomiky, na které dolehly následky pandemie. Pravidla se obnovují až na začátku roku 2023. Dle prognóz ministerstva financí by deficit veřejného rozpočtu neměl klesnout do roku 2024 níže než k 3,4 % HDP. Přijetí eura, respektive pevné stanovení termínu, nedoporučuje ani ministerstvo financí a Česká národní banka. Instituce se na tom shodly v prosinci ve svém pravidelném společném materiálu.

Přijetí – až budeme připravení

Česko se zavázalo přistoupit k eurozóně vstupem do Evropské unie. Již v letech, kdy jsme začali usilovat o vstup do EU, jsme věděli, že to znamená i vzdát se koruny a přijmout euro. To znamená rovněž vzdát se do jisté míry samostatné měnové politiky, kterou nyní vykonává Česká národní banka. Česko má však přistoupit k euru až tehdy, kdy na to bude připravené, přičemž stanovit termín je výsostným právem členského státu a nikoho jiného.

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/nove-vznikajici-vlada-podle-spolu-neplanuje-prijeti-eura/2111732

Náhledové foto: Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.