Hoaxy posledního týdne: Je až s podivem, čemu věříme

Fake news

Falešných zpráv nyní přibývá. Vše je dáno především uspěchanou dobou, koronavirovou pandemií a samozřejmě také mentalitou a uvažováním lidí. Zajímavých upozornění na Fake news je hned několik. Začít bychom mohli třeba sdělením portálu iRozhlas, které se se týká ozbrojence střílejícího v pizzerii. Jeho motivací byla záchrana dětí před ‚pedofilní sítí Clintonové‘. Za nařčením ze zneužívání dětí v této restauraci údajně stojí Hillary Clintonová, neúspěšná kandidátka demokratů v prezidentských volbách. Tedy dle agentury Reuters. Hoaxů je ale mnohem více a nemusíme chodit daleko.

Prodavačka dostala pěstí, když chtěla, aby si muž nasadil respirátor

Včera upozorňovali na portálu Echo24 na ublížení prodavačce v cukrárně. Muž jí dal údajně pěstí, když po něm požadovala nasazení respirátoru. Obsluha navíc muži údajně nedala ani chléb. Útočníka už vyšetřuje Policie ČR a žena je v péči lékařů. První pomoc poskytli ženě jeden ze strážníků a žena, jež událost oznamovala.

Napadení v autobusu na Brněnsku

Kvůli čemu? No přece skrze roušku, proč ostatně taky? Poranění krku, míchy, ochrnutí do konce života. Byla to skutečně pravda? článek na nejmenovaném webu vycházel z informace na sociálních sítích. Zajisté ověřené se vším všudy.

Co se dělá proti dezinformacím?

Vláda i orgány činné v trestním řízení se v tomto ohledu nijak výrazně nepředřou. Spíše neřeší vůbec nic, než by se nějakým způsobem angažovaly. Počítat je ovšem třeba s tím, že neověřených informací bude zcela jistě přibývat. Informací vedoucí k potlačení opatření, jež vedou k relativnímu utlumení viru, bude více. Povedou pochopitelně hlavně sociální sítě. tady je třeba být velmi opatrný a hledat pravdu co možná nejobezřetněji. To už bude ale na každém z nás.    

Zdroje info: https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/fake-news-v-praxi-ozbrojenec-strilel-v-pizzerii-aby-zachranil-deti-pred-pedofilni-siti-clintonove-_201612060955_mslezakova
https://echo24.cz/a/S4EJS/muz-dal-prodavacce-v-cukrarne-pesti-chtela-po-nem-aby-si-nandal-respirator

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.