První dvě velké dohody na klimatickém summitu

Znečištění

Zostřeno na metan

Více než 100 států podepsalo v úterý v Glasgow celosvětový závazek snížit do roku 2030 emise metanu o 30 % úrovně roku 2020. Metan, který je hlavní složkou zemního plynu, je mimořádně silný skleníkový plyn, který je téměř osmdesátkrát „silnější“ skleníkový plyn než oxid uhličitý.

Snížení emisí metanu je nezbytné k tomu, aby průměrná teplota nestoupla o více než 1,5 stupně Celsia, což je podle vědců klíčová hranice. Americký prezident Joe Biden také řekl, že tlak na snížení emisí metanu je stejnou měrou ekonomickou příležitostí jako příležitostí ekologickou.

„Není to jen něco, co musíme udělat pro ochranu životního prostředí, naší budoucnosti,“ řekl Biden. „Je to obrovská příležitost, obrovská příležitost pro nás všechny, pro všechny naše národy, abychom vytvořili pracovní místa a učinili smysluplné cíle v oblasti klimatu základní součástí naší globální hospodářské obnovy.“

Dřevo

Foto: Pixabay

Zastavme odlesňování

Více než 100 zemí, které představují více než 85 % lesů na naší planetě, se v úterý zavázalo k ukončení a zvrácení odlesňování a znehodnocování půdy, také do roku 2030.

Mezi signatáři dohody jsou Kanada, Rusko, Brazílie, Kolumbie, Indonésie a Demokratická republika Kongo, které mají všechny významné plochy lesů. Zejména Brazílie byla přitom terčem silné kritiky za to, že v posledních letech umožnila nárůst odlesňování v oblasti Amazonie.

Těžba dřeva a znehodnocování lesních oblastí generuje oxid uhličitý a představují přibližně 11 % celkových emisí CO2 na světě.

Americký prezident Joe Biden řekl, že vedoucí představitelé musí přistupovat k otázce odlesňování se stejnou vážností jako k dekarbonizaci ekonomik. Dodal, že Spojené státy půjdou příkladem a zmínil své exekutivní příkazy podepsané již dříve, které vyčleňují další půdu pro ochranu přírody.

Ředitelé více než desítek finančních institucí jako Aviva, Schroders nebo Axa, se současně zavázali ukončit investice do aktivit, které vedou k odlesňování.

Britský premiér Boris Johnson označil dohodu jako přelomovou.

Zdroj informací: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/svetovi-lidri-na-cop26-prislibili-ze-do-roku-2030-zastavi-odlesnovani/2111619

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.