Společnost Epic Games je konečně volně přístupná pro zařízení Apple

Americký technologický gigant Apple umožnil americkému obchodu Epic Games, aby mohl působit v Evropě na chytrých telefonech iPhone a tabletech iPad. Uživatelé Apple se konečně dočkali a budou moci stahovat herní obsah z Epic Games, včetně jeho nejpopulárnější hry Fortnite. K povolení došlo v pátek po dlouhodobém nátlaku Epic Games, který si stěžoval Evropské komisi, že mu Apple záměrně blokuje spuštění na zařízení Apple.

Přehnaná kontrola Apple

Kámen úrazu spočíval v přísné kontrole ekosystému Applu. Podle Epic Games kalifornská společnost dvakrát odmítla dokumenty, které mu byly předloženy. Konkrétně se jednalo o design tlačítek a štítků aplikace Epic Games, která se údajně až příliš podobala těm, jaké používá Apple. Podle Epic Games byla tato odvolání ze strany Apple zbytečná a proti zásadám legislativy DMA. Evropská komise se zatím zdržuje celou situaci komentovat.

Čtyři roky trvající spor mezi Apple a Epic Games

První konflikt mezi oběma společnostmi začal v roce 2020. Epic Games se tehdy nelíbily nekalé praktiky kalifornského obra, který si nechal účtovat až 30% provize za platby v aplikacích na zařízení iOS. Aby Apple vyhověl novým regulím EU, musí povolit obchodníkům třetích stran, aby mohli nabízet své hry na zařízení iOS. Celý spor vygradoval v dubnu letošního roku, kdy Apple zablokoval nový vývojářský účet Epic Games AB.

Kdo je Epic Games?

Společnost Epic Games byla založena v roce 1991 pod názvem Potomac Computer Systems. Teprve až později, s vydáním hry ZZT, změnila společnost jméno na dnešní Epic Games. Mezi její nejznámější hry z 90. let patří Epic Pinball nebo Jazz Jackrabbit. Společnost Epic Games začala vydávat také hry jiných společností. V roce 1998 Epic Games vydala také svou první 3D hru – populární Unreal Tournament.

Největší milník přišel až v roce 2017, když Epic Games vydala jeden z největších herních fenoménů posledních let – Fortnite. Tento herní titul hraje stovky milionů uživatelů denně a hra podporuje hraní napříč různými platformami. Od roku 2017 nabízí herní obchod po určité době hry zdarma.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tech-fortnite-smi-i-v-evrope-na-telefony-iphone-a-tablety-ipad-schvalil-apple-255318https://www.reuters.com/technology/epic-games-says-apple-stalling-launch-its-game-store-europe-2024-07-05/

Náhledové foto: Unsplash