Řekové jako lenoši? Kdepak, budou mít šestidenní pracovní týden

Řecko

Řecko pluje proti proudu západní řeky. Za cenu stabilizace a upevnění pracovních sil chtějí pro sebe Řekové více práce. Místo pěti všedních dní budou pracovat dnů šest, i v sobotu.

Šest dní je víc než pět

Zatímco jiným začínají prázdniny, Řekům od 1. července začíná perný pracovní týden. Šestidenní pracovní doba, kterou zde zavádějí, má pro ně ale jisté výhody. Šestý pracovní den dostanou za jejich práci i více zaplaceno, a to až o 40 procent navíc.

Bojují tak nejen proti nezaměstnanosti, ale současně na pracovní trhu nechtějí zaměstnávat nikoho načerno. Připadne-li šestý pracovní den na svátek, nebo víkend, tedy neděli, dostanou zaplaceno téměř ještě jednou tolik. K běžné mzdě se jim totiž za tento den připíše 115 procent.

Řecko

Foto: Pixabay

Nedostatek pracovních sil 

Co vedlo Řecko k tomuto rozhodnutí? Finanční krize dohnala místní k tomu, aby začali více pracovat. Nedostatek pracovních míst potom dohnal mladé lidi poohlížet se po práci v zahraničí. V Řecku je proto pracovníků nedostatek.

Řekové, jak se podle všeho zdá, se začínají ubírat jiným směrem než zbytek Evropy. Oproti tomu, že západní svět chce pracovní dobu zkracovat, Řekové jí naopak prodlužují.

V Řecku panuje nezaměstnanost 11 procent. Přesto ale chybí lidé na úklid, sklizně, ale i v běžných odvětvích jako je zemědělství, informační technologie nebo právě i cestovní ruch. Stále více musí pracovní síly doplňovat z jiných zemí jako je kupříkladu Indie anebo Egypt. Lidé z těchto zemí se využívají hlavně na úklidové práce.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/sestidenni-pracovni-tyden-recko-pracovni-sila-adonis-georgiadis.A240629_083709_eko-zahranicni_zof

https://www.euro.cz/clanky/recko-s-vidinou-vetsi-efektivity-zavadi-sestidenni-pracovni-tyden-barbarstvi-zni-z-rad-odpurcu/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.