Bitcoin

Bitcoin: Unikátní známá i neznámá kryptoměna

Peníze hrají jednu z hlavních rolí v životě každého z nás. Na finančních trzích se obchoduje se spoustou měn. Na všechny se vztahuje inflace a také se vyznačují tím, že je ovlivňují banky a investice na svatových trzích. Jinak je tomu u neznámější světové kryptoměny, kterou je bitcoin. Že jej neznáte, anebo jste o něm pouze slyšeli a nevíte, jaký je rozdíl mezi ním a jinými měnami? Tak to jste na správném místě. Popíšeme si jej mnohem podrobněji, zastavíme se u jeho historie a zaměříme se na obchodování s ním.

Co je bitcoin?

Jedná se o internetovou otevřenou platební síť, která je označována také anglickým přídomkem open-source P2P. V rámci této sítě se využíván služeb stejnojmenné kryptoměny, jejíž hlavní předností je decentralizace. Díky ní není možné bitcoin žádným způsobem padělat a také dokáže bez problémů odolat inflaci. Zachovává si tedy neustále svou konstantní hodnotu. Nikdo nemůže z žádného centrálního místa rozhodovat, jak si bitcoin povede. Kolik bitcoinů bude v síti, se definuje ve zdrojovém kódu.

Trocha historie

Určitě neuškodí ani letmý pohledu do historie této kryptoměny. Celá síť byla vytvořena v roce 2009. Základem jejího vzniku byly dva známé koncepty, a to b-Money a Bit-gold. Aktuálně se pro platby v celé síti využívá služeb softwarového klienta spravovaného dobrovolníky z celého světa. O bitcoinu pojednává spousta konferencí a dokonce byla založena i Bitcoin Foundation.

Uživatelé a těžaři

Tyto dva termíny jsou velmi důležité. Zatímco koncoví uživatelé bitcoiny zasílají z peněženek a do nich, tak těžaři schvalují konečné transakce. Samotný výdělek je pro malé těžaře vcelku zanedbatelný. Existují ale také velká těžařská sdružení. Hodnota bitcoinu je hodně kolísavá. Za jeden dáte zhruba necelé 3000 amerických dolarů.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *