Sluneční světlo jako surovina budoucnosti. Americká firma ho chce prodávat

solární energie

Solární elektrárny se čím dál tím častěji prosazují jako čistý a ekonomicky výhodný zdroj energie v lokálním i větším měřítku. Mají však jeden zásadní problém. Elektřinu mohou vyrábět, jen když na ně svítí slunce. V noci tato podmínka logicky splněna není. Zdá se ale, že jeden americký Startup má řešení. Provozovatelům solárních elektráren chce sluneční světlo v noci prodávat.

Kde vzít v noci sluneční světlo

V roce 2021 založili dva mladí inženýři Ben Nowack a Tristan Semmelhack v Kalifornii firmu Reflect Orbital, jejímž produktem bude právě sluneční světlo. Nechtějí ho samozřejmě po vzoru občanů Kocourkova chytat do pytlů, nýbrž hodlají vybudovat síť satelitů osazených velkými zrcadly, která budou odrážet sluneční světlo přesně tam, kam zákazník určí, tedy na jeho solární parky.

solární panely

Foto: Pixabay

Uvedená technologie sice vypadá jako by vypadla z nějakého vědecko-fantastického románu, ve skutečnosti jsou však její principy známé už dlouho a v minulosti byli dokonce testovány. Známý je například ruský test ze začátku 90. let minulého století. Stejně tak nelze oba zakladatele firmy považovat za naivní mladíky bez zkušenosti. Oba mají mnohaletou zkušenost s vývojem složitých systémů. Zatímco Nowack vedl vývojový tým ve společnosti Space X, Semmelhack se zase podílel na vývoji doručovacích dronů ZipLine.

Kdy se dočkáme? 

Projekt je dnes podle vyjádření svých majitelů ve fázi ukončených pozemních testů a následovat by mělo vypuštění prvního zkušebního satelitu. Odpůrci této technologie poukazují na to, že na zem bude vždy dopadat kužel světla o výrazně větším průměru, než je teoreticky třeba, což může mít negativní dopady na životní prostředí, především na biorytmus živočichů. Na druhou stranu by tím však bylo dosaženo výrazně větší efektivity solární energetiky. Budoucnost ukáže, do jaké míry se tento přístup stane technologicky, společensky i ekonomicky přijatelným řešením.

Zdroje informací: https://vtm.zive.cz/clanky/tohle-je-trochu-divocejsi-technologie-americky-startup-posle-zrcadla-do-vesmiru-v-noci-bude-prodavat-slunce-solarnim-elektrarnam/sc-870-a-227184/default.aspx

https://www.surfertoday.com/environment/startup-develops-space-reflectors-to-sell-sunlight-after-dark

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.