Španělská ekonomika se řadí mezi premianty Evropy

Španělská ekonomika se v roce 2024 vymyká stagnující Evropě a vykazuje silný růst. Hnací silou je robustní domácí poptávka, investice a oživení cestovního ruchu. I přes přetrvávající inflaci Španělsko předčí své sousedy a dává naději na další růst v nadcházejících letech.

Skvělé výsledky navzdory všem překážkám

Zatímco mnohé ekonomiky v Evropě zápasí s následky pandemie a válečného konfliktu na Ukrajině, Španělsko si vede nad očekávání dobře. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku dosáhl meziroční růst 0,6 %, což výrazně převýšilo unijní průměr stagnující na nule.

Přestože se inflace ve Španělsku postupně zmírňuje z loňských dvouciferných hodnot, stále se pohybuje vysoko nad předpandemickou úrovní. V březnu dosáhla 3,2 %, mírně nad projekcemi analytiků. Nicméně jádrová inflace klesla na 3,3 %, což je nejnižší hodnota od února 2022.

Realitní trh jede naplno

Jedna z hlavních hnacích sil španělského boomu je realitní sektor. Podle analytiků ING ceny nemovitostí loni rostly průměrným tempem 4,2 %, což představovalo ostrý kontrast proti klesajícím trendům v mnoha zemích eurozóny.

„Existuje prostor pro další růst cen v důsledku klesajících variabilních úrokových sazeb, zejména pokud ECB začne ještě letos snižovat úrokové sazby. Kromě toho k napjaté situaci v některých regionech přispěje i rostoucí počet španělských domácností, což letos podpoří růst cen nemovitostí,“ napsal ekonom Wouter Thierie.

Akciový trh na vzestupu

Pozitivní signály přicházejí i z kapitálových trhů. Hlavní index IBEX 35 aktuálně atakuje maxima z roku 2017, když v březnu přidal jedenáct procent. Zužuje se také rozpětí mezi španělskými a německými dluhopisy, které kleslo pod desetiletý průměr.

Podle předpovědí Eurostatu by si Španělsko mělo udržet solidní tempo i v příštích dvou letech s růstem 1,7 %, resp. 2 % HDP. Tím by se zařadilo mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky Unie. Ratingová agentura Moody’s v návaznosti na příznivý vývoj dokonce zlepšila výhled na pozitivní. Země se může opřít o nízkou soukromou zadluženost, silný bankovní systém a přebytek běžného účtu.

Zdroje info: https://www.euronews.com/business/2024/03/26/spains-economy-expands-why-is-it-outperforming-its-european-peers, Reddit, https://www.euronews.com/business/2024/03/29/spains-economy-thrives-why-its-growing-more-than-its-eu-rivals

Náhledové foto: Pixabay