Skotsko a Severní Irsko možná spojí podmořský tunel

Británie

Velká Británie má zkušenosti se stavbou podmořského tunelu. Nemálo z vás možná již cestovalo na Ostrovy skrze takzvaný Eurotunel, který vede mezi Francií a Británií. Nyní je ve hře další stavba takového podmořského tunelu. Nyní by mělo jít o záležitost výlučně zemí pod vládnou britské koruny. Tunel by totiž mohl spojovat Skotsko a Severní Irsko.

Johnsonův dlouhodobý sen

V půlce března zadala britská vláda studii proveditelnosti, která má zhodnotit možnost postavení podmořského tunelu mezi Skotskem a Severním Irskem. Na základě této zprávy by se pak měl připravit projekt. Ohledně tohoto projektu však obecně panuje velká míra skepse u britské veřejnosti. Jde však o věc, kterou britský premiér dlouhodobě bojuje. Odborníci však upozorňují na vysoké náklady, které by mohlo vybudování tunelu provázet. Dle portálu Deutsche Welle jsou proti také regionální politici právě těch oblastí, které by měl tunel spojit – tedy Skotové a Severní Irové.

Podpora obchodu

Britská vláda však argumentuje tím, že by to pomohlo zejména obchodu v tomto koutě Spojeného království. Severní Irsko je totiž nyní stále součástí vnitřního trhu Evropské unie. Na rozdíl od ostatních zemí Velké Británie. Brexit tedy komplikuje obchod mezi těmito dvěma částmi království. Pevné dopravní spojení by však situaci mohlo zlepšit. Ještě před nějakým časem předseda vlády Velké Británie mluvil spíše o mostu, nyní však preferuje právě podmořský tunel.

Tunel za minimálně 20 miliard eur

Již nyní se očekává, že tunel by měl stát minimálně 20 miliard eur. Tedy na české koruny vyjádřeno astronomických 520 miliard korun. Vzorem pro tuto stavbu by měl být již zmíněný Eurotunel mezi Francií a Anglií. V něm mohou cestovat osobní i nákladní automobily. Velkým zádrhelem však může být takzvaná Beaufortova hráz, která se nachází na dně Irského moře. Je to bezmála 50kilometrový příkop. Největším problémem je, že se zde nejspíše nachází tuny munice z druhé světové války.

Zdroj dat: iDnes
Náhledové foto: Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.