Xiaomi bude prodávat elektromobily

01_xiaomi

Čínskou značku Xiaomi u nás známe především díky jejím mobilním telefonům, které se na trhu etablovaly jako zařízení s ideálním poměrem cena/výkon. Tržní podíl Xiaomi ještě vzrostl potom co jiná čínská značka mířící na podobný segment trhu – Huawei – přišla o možnost přímo využívat populární Google služby a aplikace. Xiaomi podniká i v řadě dalších odvětví jako jsou malé domácí spotřebiče, ty však činí jen malou část obratu firmy. Nyní však vedení čínské firmy oznámilo zásadní krok, kterým je založení divize elektromobility. A již nyní je zřejmé, že to s ní myslí vážně.

Xiaomi a elektromobilita

O tom, že elektromobilita má v plánu diverzifikace portfolia aktivit firmy významné místo svědčí i fakt, že vedení nové divize se ujme sám spoluzakladatel a současný šéf firmy Ťün Lej. Prvotní investice bude činit v přepočtu asi 34 miliard korun a v průběhu dalších deseti let do ní přiteče dalších více než 222 miliard korun.

Stejně jako v případě mobilních telefonů, ani elektromobily nebude společnost Xiaomi pravděpodobně sama vyrábět, nýbrž bude zadávat jejich výrobu jinam (v případě telefonů je to tchajwanský výrobce Foxconn). Není prozatím jasné, která automobilka bude elektromobily Xiaomi vyrábět, žádná ze zpráv na toto téma se dosud nepotvrdila, jednání však již nepochybně probíhají.

02_xiaomi

Foto: Pixabay

Nejen Xiaomi

Segmentu elektromobilů prozatím kraluje americká Tesla vizionáře Elona Muska. V následujících letech ale čekají tento segment zásadní změny, své síly do něj v mnohem větší míře než dosud napřou klasické automobilky (např. Volkswagen), ale také firmy jako Apple či Huawei. Pro Teslu tak bude velmi obtížné udržet si svojí jedinečnou pozici.

Pro Xiaomi bude jistě nesmírně významný domácí trh: Čína si dala za cíl mít do roku 2025  přes 20 % všech automobilů s elektrickým pohonem. Kromě Číny ale roste poptávka po elektromobilech po celém světě a s vozy se značkou Xiaomi se tak budeme nepochybně setkávat i u nás.

Zdroj informací: https://www.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/xiaomi-se-pousti-na-trh-s-elektromobily-investuje-desitky-miliard-dolaru-1379201

Náhledový obrázek: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.