Škoda: Je rozhodnuto, Škoda Enyaq zůstane v Mladé Boleslavi

skoda

Psal se rok 2020, kdy se v Mladé Boleslavi začaly vyrábět elektromobily Škoda Enyaq. Po třech letech hrozilo stěhování do německého Cvikova, kde sídlí největší koncernový závod v Evropě soustředěný pouze na elektromobily. Velké obavy zaměstnanců se naštěstí nenaplnily. Dozorčí rada Volkswagenu, pod níž spadá Škoda Auto, rozhodla o zachování původního systému. O tomto rozhodnutí informoval předseda představenstva Škody Klaus Zellmer a šéf odborů Jaroslav Povšík. Výhledově Škoda chystá rozšířit kapacitu výroby bateriových systému tak, aby vyhovila poptávce.

Nové modely

Konečné rozhodnutí není jedinou dobrou zprávou pro Škodovku. Ponechání modelu Eynaq v Mladé Boleslavi je tak v souladu s dlouhodobou strategii Next Level Škoda Strategy 2030 a ambiciózními cíli v oblasti udržitelnosti. Základem je tedy pokročilá elektrifikace modelového portfolia a uvedení šesti nových elektromobilů. Mezi nimi nebude chybět příští generace modelové řady Enyaq.

Zachování výroby elektromobilů v České republice je dobrou zprávu i pro samotnou zemi. Země tak neutrpí ztráty v průmyslu a hospodářství. V Mladé Boleslavi se nevyrábí pouze elektromobily, ale také bateriové systémy pro plně elektrické modely Škoda a další značky německého koncernu Volkswagen. Zaměstnanci prošli školením, aby byli připraveni splnit požadavky elektromobility a zároveň mohli školit nové zaměstnance.

Jistá budoucnost

Finální rozhodnutí dozorčí rady koncernu považují odbory za projev důvěry. Znamená to, že si koncern váží zaměstnanců, jejich nasazení a celkově věří strategickým plánům automobilky. V českých zemích bude zabezpečena výroba automobilů se spalovacími motory i elektrickým pohonem. Zajímavostí je, že hlavní závod v Mladé Boleslavi byl první provozovnou v německém koncernu Volkswagen, který mohl paralelně vyrábět obě platformy. Velkou měrou se podílela modernizace provedená v roce 2020 ve výši 32 milionů eur.

Model Eynaq je pro Škoda Auto výjimečný zejména proto, že jde o první elektromobil splňující emisní limity. Další modely Škody se budou vyrábět i jinde, například plánované malé SUV se bude vyrábět ve Španělsku.

Zdroj: https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/vyroba-modelu-skoda-enyaq-zustane-v-cesku-pro-automobilku-je-elektromobil-klicovy-1410785https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-skoda-udrzela-vyrobu-klicoveho-modelu-enyaq-se-do-nemecka-nestehuje-237525

Náhledové foto: Pixavay