Kolik stojí denní provoz ChatGPT? Společnost OpenAI může už příští rok zkrachovat

Provoz ChatGPT stojí OpenAI denně přibližně 700 000 dolarů. Microsoft a další investoři tyto náklady hradí, ale pokud se společnost pod vedením Sama Altmana brzy nestane ziskovou, mohou přestat. Podle zprávy časopisu Analytics může firma velmi brzy zkrachovat.

Finance OpenAI

OpenAI vynakládá každý den téměř 700 000 dolarů na provoz svého chatbota. Finance na provoz zajišťují Microsoft a další investoři. Avšak, jak upozorňuje zpráva časopisu Analytics India Magazine, pokud se společnost nepřiblíží k ziskovosti, může být její budoucnost nejistá. V současnosti totiž investice Microsoftu ve výši 10 miliard dolarů drží společnost nad vodou.

OpenAI v roce 2023 očekávala roční příjmy ve výši 200 milionů dolarů a v roce 2024 měla za cíl dosáhnout 1 miliardy dolarů. Bohužel, realita je úplně jiná. Ztráty společnosti se rapidně zvýšily, a to až na 540 milionů dolarů. Zdá se, že cesta k ziskovosti bude delší, než se očekávalo.

Upadající návštěvnost

Situaci ještě komplikuje pokles návštěvnosti webových stránek ChatGPT. Data společnosti SimilarWeb ukazují, že po rekordním počtu 1,9 miliardy uživatelských návštěv v květnu 2023, následoval pokles na 1,7 miliardy v červnu a na pouhých 1,5 miliardy v červenci téhož roku. Jaký může být důvod?

Podle něktarých může za poklesem návštěvnosti stát kanibalizace API. Většina firem povoluje zaměstnancům využívat generativní chatboty jako ChatGPT pro interní účely přes rozhraní API. OpenAI však není jediným hráčem na trhu. Open-source modely LLM, jako Llama 2 od společnosti Meta ve spolupráci se Microsoftem, nabízejí snadno modifikovatelnou alternativu.

Ačkoli přechod ChatGPT na placenou verzi přinesl nějaké finanční prostředky, vysněné finanční výdělky zůstávají nedosažené.

Boj s Elonem Muskem

OpenAI není jediným, kdo se snaží ovládnout trh s chatboty. Elon Musk už pracuje na konkurenčním chatbotovi s názvem ‚TruthGPT‘, který si klade za cíl být méně politicky zaujatý než ChatGPT.

ChatGPT měl dosud ohromné množství dat, ale omezené znalosti o událostech po září 2021. OpenAI mu však nyní v nové aktualizaci umožnilo procházet web v reálném čase, což znamená, že nyní může poskytovat aktuální informace.

Zdroje info: Twitter, https://techfeed.cz/clanek/chatgpt-znovu-dokaze-vyhledavat-na-internetu-cbxbkn, https://technext24.com/2023/08/14/chatgpt-costs-700000-daily-openai/

Náhledové foto: Pixabay