Fico jako vítěz slovenských voleb, nezbývá než pogratulovat, máme se na co těšit

Fico a Medvěděv

Slovenská strana Směr-SD získala největší porci hlasů voličů a stala se vítězem voleb. Nic, co by se až tolik nečekalo. Ostatně v zahraničních plátcích se o slovenských volbách psalo hojně a u nás se hysterie také vyšplhala na maximum. Ano, chvíli to vypadalo, že by mohlo zabodovat Progresívne Slovensko Michala Šimečky, ale nestalo se. Tedy ne v takové míře, v jaké to některá média předpokládala. Dokonce ještě několik hodin před sečtením hlasů se na sociální síti X a na jiných objevovaly výsledky, kde Ficova strana nezvítězila. Fico je tedy znovu u moci a Slovensko se má na co těšit.

Ukrajině ani náboj

Ať už je můj názor na ukrajinsko-ruský konflikt jakýkoli, tato věta z úst pana Fica mě docela zamrazila. Na jednu stranu už vleklý konflikt pochopitelně západní země unavuje, na stranu druhou je třeba vědět, na čí straně vlastně stojíme. Kdo byl oním agresorem? Tak jako tak to Ukrajina s nějakou další slovenskou pomocí bude mít více než složité. Jak na tom ale budou třeba takové slovenské zbrojovky? Kde budou mít odbyt. Uvidíme, zdali nešlo o planá slova z úst nejspíše budoucího premiéra našich sousedů.

Bude Fico žalovat Čaputovou?

Další poměrně zajímavý bod týkající se Roberta Fica. Směr-SD kritizuje prezidentku za schůzku s generálním prokurátorem Marošem Žilinkou. Ta proběhla v roce 2021, konkrétně v srpnu. Fico uváděl, že prezidentka měla ovlivnit kauzu stíhání tehdejšího policejního prezidenta Petra Kovaříka. Vměšování politiků do práce orgánů činných v trestním řízení je podle Směru-SD nepřípustné.

A co kauza Kuciak?

V březnu roku 2018 musel Fico opustit post premiéra kvůli vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. V poslanecké lavici ale zůstal a čekal na svou příležitost. Odvolán byl mimo jiné proto, že byl podezřelý z napojení na kauzy, které Kuciak popisoval. Ten se zabýval především působením italské a albánské mafie na Slovensku. Vazby vedly na podnikatele Mariána Kočnera a právě na vládní hnutí Směr-SD Roberta Fica. Politickou krizi tehdejší doby už tedy zjevně mají Slováci za sebou.  

Slováci nebudou loutkami Bruselu

Jasně, že s tímto populismem musel Fico vyrukovat. Když se přijalo euro, hovořil Fico o historickém okamžiku. Nyní ale nešetří invektivami vůči Evropské unii i vůči NATO. Samozřejmě využívá migrace, kdy volá po tvrdší postoji. Voliče extrémní pravice i levice očividně zaujal.

Poptávka po silném lídrovi

Slovenský sociolog Michal Vašečka pro portál Echo24 vcelku jasně. Podle něj je Fico technologem moci, který využívá i ty nejspodnější proudy ve společnosti. Slováci chtějí silného lídra, kterého nyní mají. Samozřejmě dodá důchody seniorům. Ti patří mezi velmi silnou voličskou skupinu Fica. Nepřipomíná vám to i nějakého našeho politika?

Kamarádi v čele s Babišem už gratulovali

Samozřejmě. Andrej Babiš v době moratoria přímo kritizoval Michala Šimečku. Prostě se nezdráhal porušovat pravidla i na Slovensku. Nyní byl jedním z prvních gratulantů budoucího premiéra. Svatá trojice Orbán, Fico, Babiš tak možná vstane z popela jak bájný Fénix. Pak se budeme mít na co těšit všichni.   

Zdroje info: Autor, sociální síť X, https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/fico-caputova-obzalovani-po-volbach-ovlivnovani-vysetrovani_2309231616_hof, https://echo24.cz/a/HeL2x/zpravy-svet-slovensko-kdo-je-to-robert-fico, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/robert-fico-se-ma-ceho-bat-slovensko-rok-po-vrazde-jana-kuciaka-66248, https://echo24.cz/a/HeL2x/zpravy-svet-slovensko-kdo-je-to-robert-fico   

Robert Fico s Dmitrijem Medveděvem v roce 2010: Náhledové foto autor Presidential Press and Information Office https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dmitry_Medvedev_in_Slovakia_7_April_2010-14.jpeg

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.