02_skoda

Škoda Auto mezi firmami potrestanými Lukašenkem

Když v loňském roce vypukly v Bělorusku protesty proti režimu Alexandra Lukašenka a ten proti nim brutálně zasáhl, odkryl tím svoji pravou tvář. Všichni o ní sice věděli, v tento okamžik ale Lukašenko překročil červenou linii a západ již nemohl nereagovat. Kromě ekonomických sankcí musel Lukašenko zkousnout i to, že z Běloruska bylo přesunuto Mistrovství světa v hokeji. V kontextu celé situace se to může zdát jako nevýznamná maličkost, pro Lukašenka jakožto velkého hokejového fanouška to však mělo velkou symboliku, a i proto dopadl jeho hněv také na Škodu Auto, hlavního sponzora Mistrovství světa v hokeji.

Škoda Auto a nepokoje v Bělorusku

Škoda Auto funguje jako hlavní sponzor hokejového Mistrovství světa již řadu let. Velmi brzo potom, co se poprvé začalo jeho konání v Bělorusku zpochybňovat, vydala automobilka prohlášení, ve kterém uvedla, že v případě, že nedojde k přesunu turnaje, od sponzoringu odstoupí. Tlak byl na vedení Mezinárodní hokejové federace vyvíjen z vícero stran, i prohlášení Škoda ale nepochybně přispělo k tomu, že byl turnaj skutečně přesunut.

Nyní se zdá, že Alexandr Lukašenko se podvolil Moskvě, cítí se již „pevný v kramflecích“ a začíná s odvetnými opatřeními i na mezinárodním poli. Na tom domácím již proti svým odpůrcům zakročil a řada z nich je nyní ve vězení nebo jinak perzekuována.

01_belorusko

Foto: Pixabay

Zákaz aktivit v Bělorusku

Zákazem dovozu výrobků do Běloruska, který režim označuje jako „zabezpečování národních zájmů před nepřátelskými kroky vůči běloruskému národu“, se Lukašenko rozhodl potrestat firmy, které proti němu v průběhu protestů vystupovaly nejhlasitěji.

Kromě Škody Auto se jedná o německé firmy Liqui Moly a také společnosti Beiersdorf, vlastníka brandu Nivea. Zákaz se nicméně nevztahuje na dovoz pro vlastní potřebu a některé další transakce v prostoru Eurasijské ekonomické unie. Škoda Auto zatím na běloruský zákaz nereagovala.

Náhledové foto: Pixabay 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *