02_Praha

Prahu čeká zdražení MHD

První srpen by měl být pro pražskou integrovanou dopravu a zejména její zákazníky dnem, kdy by mělo přijít zdražení některých položek. Jaké položky pražské MHD zdraží? Které naopak zdražovat nebudou a zůstanou na dosavadních cenách? To si dnes řekneme. Tak pojďme na to!

Jak bude zdražení vypadat

Pražská integrovaná doprava, která zasahuje jak Hlavní město Prahu, tak část Středočeského kraje, bude zdražovat. Nejspíše od 1. srpna. A to následovně:

  • jízdenka na 30 minut: nově 30 Kč (z předchozích 24 Kč),
  • jízdenka na 90 minut: nově 40 Kč (z předchozích 32 Kč),
  • sms jízdenky na 30 minut: nově 31 Kč (z předchozích 24 Kč),
  • sms jízdenky na 90 minut: nově 42 Kč (z předchozích 32 Kč).

Naopak ceny ročních jízdenek by se změny dotknout neměly. Důvodem pro zdražování jsou zejména zvyšující se náklady na provoz dopravy.

Nový tarif pro lidi v nouzi

Změny se však netýkají jen zdražování. V Praze totiž vznikne také nový tarif pro lidi v nouzi. Konkrétně je o tarif pro lidi v hmotné nouzi. Ti budou moci zaplatit jen 165 Kč měsíčně (či 444 Kč za čtvrtletí) a dále již používat neomezeně pražskou MHD. Právě tuto, jakožto i výše uvedené změny schválila Rada Hlavního města Prahy 19. dubna. Těch by mělo podle statistik být v Praze asi 5500.

Pražská opozice zdražení kritizuje

Pražské opozici, v které jsou po volbách v roce 2018 Hnutí ANO 2011 a ODS, se zdražování MHD moc nelíbí. Například dle zastupitelů za hnutí ANO jde o další významné zdražení života v hlavním městě. Pražané totiž zažívají také zdražení nájmů i vody nebo svozu odpadů. Dále zastupitelé opozice nevidí rádi, že se sice zdražují jízdenky, avšak dopravní podnik nešetří na svém provozu, což by bylo dle opozice lepším řešením pro nalezení prostředků pro osoby v hmotné nouzi a zavedení pro ně výhodnějšího tarifu.

Zdroj info: ČTK
Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

2 komentáře

  1. Milan Sekera Odpovědět

    Jak to ti zlí a špatní komunisté dělali, že jízdenka MHD v tramvaji, autobuse i v metru byla jen za 1 Kčs??? Stejně tak recept na léky, taky za pouhou 1 Kčs??? Mzdy lidí byly sice nízké, ale ceny potravin v globálu také, nikdo v socialistickém Československu neumíral hlady. Zdravotnická péče byla zadarmo, to až „demokratičtí“ politici vymýšleli protiústavní poplatky. Vzdělání na prvním a druhém stupni bylo zdarma, žák i student vyfasoval učebnice i sešity zadarmo. Platilo se jen za ubytování na internátech a jídlo v jídelně. Jen na vysokých školách si studenti kupovali skripta a platili si kolej a menzu. Nebylo to zase tak moc drahé, když jim zbývalo kapesné od rodičů na diskotéky a vylomeniny. Bývalo i spoustu brigád, protože všude chyběli lidi. Ale i za socialismu fungovaly vysokoškolačky, kterým se štítilo pracovat, jako placené hotelové prostitutky, nebo holky na telefon. Žili jsme v takové bídě, že ani nebyli bezdomovci a nezaměstnaní. Byly zákony o příživnictví a kdo neměl v občanském průkazu razítko zaměstnavatele a neprokázal z čeho žije, zatkli ho a odsoudili za příživu. Ve vězení museli odsouzení pracovat, především ti, co měli finanční delikty, odsouzenci k náhradě škod, ale i ostatní, aby tak uhradili náklady na svůj pobyt v nápravném zařízení. Zdražení MHD je v přímé souvislosti s plánovanou stavbou Metra D!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *