Miloš Zeman

Projev prezidenta: Skoro žádná nová fakta a výzva k trpělivosti

Prezident České republiky Miloš Zeman si dal na čas, než se vyjádřil ke kauze Vrbětice, která aktuálně hýbe politickou scénou. V úvodu jeho projevu jsme si vyslechli, že se vyjadřuje až nyní kvůli shromažďování dat. Hovořil o tom, že se sešel s policejním prezidentem a zjistil si veškerá relevantní fakta. Vcelku pochopitelné a logické. Ve finále jsme se ale v projevu nějakých nových věcí týkajících se vyšetřování nedočkali.

Dvě možné verze

Prezident zmínil v podstatě dvě hypotézy, které připadají v úvahu. Ta první spočívá v tom, že se skutečně jednalo jen o neodbornou manipulaci s výbušným materiálem, který způsobil v roce 2014 ve Vrběticích detonace. Jak rádi bychom věřili této verzi. Pokud by tomu tak bylo, Rusko by bylo samozřejmě nevinné a cesta Rosatomu k dokončení Dukovan otevřená. Jestliže by tomu ale bylo opačně, musely by se z toho vyvodit příslušené důsledky. Tak jako tak prezident upozornil na to, že jestli se ruští agenti dostali do Vrbětic, musíme se ptát, co tam vlastně dělali.

Maximální podpora policie

Jediným důkazem, o němž se prezident zmínil, byl fakt, že už bylo zaplaceno za dodávku zbraní bulharskému obchodníkovi. Dokladovala to smlouva. Ostatní důkazy fakticky zatím známé nejsou. I proto prezident vyjádřil maximální podporu Policii České republiky. Ta bude shromažďovat důkazy a nakonec se vyvodí závěry. Podle prezidenta bychom měli být trpěliví a vyčkat na závěry Policie ČR.

Alespoň se veřejnost něco dozvěděla

Lidé, kteří toho o kauze Vrbětice příliš nevěděli, měli vcelku solidní možnost zjistit si díky prezidentovi stávající fakta. Mnohé věci si ovšem mohli přečíst už v médiích. Nic moc nového jsme se nedozvěděli. Popravdě nám skutečně nezbude nic jiného než čekat, co se nakonec všechno zjistí.

Prezident České republiky Miloš Zeman: Foto Kancelář prezidenta republiky

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

1 komentář

  1. Martin Vaněk Odpovědět

    Copak se děje, demokratický cenzore? Názory svobodných občanů se nehodí tvému pánu, nebo jeho pánům v Bruselle…? 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *