Sjednáváme pojištění auta: Co si ve smlouvě pohlídat?

Povinné ručení

Jakožto vlastníkovi automobilu se vám nevyhnou výdaje za pojištění vozu. Ze zákona jste povinni si sjednat povinné ručení, pokud máte ale novější vůz, možná si připlatíte i za havarijní pojištění. Nabídek pojišťoven je však velká spousta, a tak si v své smlouvě musíte pohlídat hned několik věcí. Jaké to jsou?

Hodnota vašeho auta

Prvním parametrem, který byste si rozhodně měli ohlídat, je hodnota vašeho vozu. Od té se totiž odvíjí i výše pojistného. Kromě ceny auta má na pojistné vliv také bezpečnost vašeho vozu, zda se jedná o firemní či osobní využití nebo třeba objem jeho motoru.

Do ceny pojištění se promítnou i vaše předchozí řidičské zkušenosti a případné nehody, kterých jste se zúčastnili. Každá pojišťovna si ale určuje své konkrétní parametry. Proto je ideálním pomocníkem kalkulačka povinného ručení, která vám přehledně srovná nabídky od jednotlivých poskytovatelů.

Limity pojistného plnění

Velmi důležitým obsahem smlouvy je výše pojistného plnění. U povinného ručení totiž zákon udává, že musí být limit pojistného plnění povinného ručení minimálně 35 milionů korun. To ale často nemusí dostačovat. Pokud byste například způsobili nehodu několika vozů nebo by byl někdo vážně zraněn s trvalými následky, tuto sumu zajisté překročíte. 

Vhodné je tedy zvážit, zda nesáhnout po nabídce s vyšším plněním. Běžně se pojišťuje na výši okolo 50 milionů korun. Najdete samozřejmě i nabídky s mnohem vyšším limitem, u nich si ale značně připlatíte.

Tento bod je důležitý zejména pro ty, kdo cestují svým vozem do zahraničí. Tam jsou totiž náklady za havárii často mnohonásobně vyšší než v České republice.

Obsah asistenčních služeb

Součástí povinného ručení mohou být také různé asistenční služby. Ty mohou být často lákavé, ale zamyslete se, zda je skutečně využijete. Například připlácet několik stovek ročně za asistenci v případě píchnutého kola nemusí být úplně nutné. Na pomoc budete pravděpodobně čekat několik hodin a za tu dobu si kolo dokážete vyměnit sami.

Asistenční služby mohou být příjemné hlavně při cestě do zahraničí. Tam se totiž odtah a servis v případě poruchy může několikanásobně prodražit. Pokud byste si pro případ cest do zahraničí chtěli připlatit za asistenci, dejte si pozor na seznam zemí, kde ji lze využít. Rovněž zkontrolujte maximální limit takové služby. Může být nastaven tak nízko, že se vám ani nevyplatí.

Co dělat, když chci smlouvu změnit?

Zjistili jste, že jsou na trhu výhodnější nabídky, než je ta vaše? Svoji smlouvu můžete samozřejmě změnit. Také s tím, jak vaše auto stárne, by se měla smlouva postupně aktualizovat. Všechny potřebné informace o tom, jak změnit pojištění svého vozu, se dozvíte v tomto článku.

Náhledové foto: Pexels

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.