Problémy při odletu – kompenzace za zpoždění

01_letadlo

Pokud jste měli při odletu na dovolenou na letišti problémy s odletem nebo dokonce zrušením vašeho spoje, pak máte nárok na odškodnění. My se dnes zaměříme na podmínky vymáhání tohoto nároku.

Současné problémy letišť

Na evropských letištích je nyní velmi často plno a vznikají problémy se zpožděními a rušením letů, zejména v důsledku s nízkým počtem kapacit a pracovníků. Mnoho letišť také prodlužuje doporučenou dobu, po kterou máte být před odletem na letišti. Z dnešních obvyklých dvou hodin na tři i více. V současnosti však ani dlouhá doba, po kterou budete před odletem na letišti, neznamená jistotu bezodkladného odbavení a včasného odletu. Mnohdy se totiž na celém letišti kvůli nedostatku personálu otevře jen jedna přepážka pro takzvaný check-in. Fronty jsou pak i na několik hodin.

Rozhoduje příčina zpoždění

Pokud se váš let zpozdí či dokonce jej zruší, pak je vždy důležitý důvod této nepříjemnosti. V některých případech totiž vzniká nárok na finanční odškodnění. Ve kterých? Obecně lze říci, že nárok na kompenzaci za zrušený nebo zpožděný let nemáte v okamžiku, kdy je příčinou okolnost, kterou nemohla aerolinka ovlivnit. Ve všech ostatních situacích tedy nárok máte. Podrobnosti stanoví příslušné Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES).

Podmínky nároku a výše kompenzace

Kdy máte tedy nárok na odškodné? Let musí začínat v zemi EU nebo je obsluhován leteckou společností se sídlem v EU (přičemž musí začínat nebo končit v EU). Pokud se bavíme o finančním odškodnění, pak je jeho výše 250 € u letů do na vzdálenost do 1500 km a 400 € z letů mezi 1500 do 3500 km (při cestách po EU všechny lety delší jak 1500 km). To vše, pokud je vaše zpoždění delší jak 3 hodiny. Dělá-li však více jak 4 hodiny, pak máte nárok na 600 € při vzdálenosti nad 3500 Kč. Pokud je zpoždění v rozmezí mezi 3 a 4 hodinami, může letecká společnosti krátit náhradu na půl.

Zdroj: https://zpozdeno.cz/zpozdeny-let, https://www.penize.cz/doprava/435389-problemy-na-letisti-jak-na-odskodneni-za-zpozdeny-nebo-zruseny-let

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.