Alternativa k hypotékám – úvěry ze stavebního spoření

Půjčka

Úrokové sazby u hypoték jsou vyšší oproti minulým letům, zejména kvůli měnové politice České národní banky, která je odpovědí na bezprecedentní míru inflace v ČR. Právě úrokové sazby jsou nyní největším rozdílem mezi hypotékami a jejich alternativou – úvěry ze stavebního spoření. Dnes se na tento znovu populární produkt společně podíváme.

Úroky hypoték rostou, u stavebka nikoli

Jak bylo již výše popsáno, úrokové sazby u hypotečních úvěrů rostou, naopak u stavebního spoření, respektive úvěry ze stavebního spoření, se tento trend zatím neprojevuje a sazby se pohybují okolo 4 %. Další výhodou je, že úroková sazba je smluvně sjednaná tak, že spořitelna ji v průběhu čerpání a splácení úvěru nemůže měnit. Jde o další velký rozdíl oproti hypotéce, která po fixační době jednostranně mění úrokovou sazbu.

Úvěr ze stavebního spoření – dlouhodobě stabilní úroky

Banka či spořitelna tedy nemůže změnit úrokové sazby. Čerpat tento úvěr lze nejčastěji po dvou letech od uzavření smlouvy o stavebním spoření. To znamená, že v současné době jsou čerpány úvěry ze smluv z roku 2020 či dříve. Tento mechanismus pak znamená dlouhodobou stabilitu úrokových sazeb u tohoto produktu.

Zájem se ztrojnásobil

Zájem o úvěr ze stavebního spoření se nyní ztrojnásobil. Může za to zejména velký rozdíl mezi sazbami hypoték oproti nízkým sazbám u úvěru ze spořícího účtu. Objem nových úvěrů v tomto roce narostl, a to tak, že v květnu 2022 spořitelny poskytly úvěry v celkové výši 103 milionů korun. V loňském roce však měsíční průměr poskytnutých úvěrů dělal jen31 milionů korun. Jde vidět, že situace na trhu se mění a spotřebitel – klient na to reaguje. I když jsou u úvěrů ze stavebního spoření vyšší nároky na předchozí spoření u spořitelny, přesto se nyní zájem ztrojnásobil a tento trend nejspíše ještě zesílí. Hypotéky totiž budou dražší právě kvůli současné výši úrokových sazeb stanovených ČNB.

Zdroje info: https://www.mesec.cz/specialy/stavebni-sporeni/jak-funguje-uver-ze-stavebniho-sporeni/, https://www.mesec.cz/clanky/cesi-znovuobjevuji-uvery-ze-stavebniho-sporeni-rozdil-v-urokovych-sazbach-je-vyznamny/

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.