Šetření peněz činí českým rodinám nemalé potíže

peníze

V současné turbulentní době je finanční polštář pro každou domácnost důležitější než kdy dřív. Jeho vytváření však činí celé řadě Čechů problém. Aktuální průzkum, jehož zadavatelem byla banka Creditas, ukázal, jak na tom Češi s šetřením jsou. Výsledky nejsou příliš optimistické.

Pro polovinu Čechů šetření prakticky neexistuje

Podle nedávného průzkumu se ukázalo, že někteří Češi nedokážou ušetřit více než dva tisíce korun za měsíc. Platí to pro každého druhého. Každý šestý člověk si potom dokáže dát stranou maximálně pětistovku.

Schopnost tvořit úspory u většiny Čechů není nikterak valná, zhruba jedna třetina domácností má na svém účtu od stovky tisíc korun do půl milionu korun. Úspory třetiny lidí by nepokryly ani výpadek tříměsíčních příjmů.  S úsporami nad milion korun se může pochlubit každý desátý člověk, nejvyšší úspory mají obyvatelé Prahy.

úspory

Foto: Pixabay

Kde mají Češi úspory uloženy?

Řada Čechů má úspory uložené na běžných účtech. Finance uložené na těchto neúročených účtech však nepřinesou v průběhu roku prakticky nic. To samé platí pro úspory v hotovosti. Češi z tohoto pohledu neumí se svými penězi příliš správně nakládat.

Zajímavostí je, že i když je nezaměstnanost v hlavním městě téměř nulová, i zde se nachází nejenom bohatí lidé, ale i ti, kteří neušetří vůbec nic. Ačkoliv průzkum nevychází příliš optimisticky, oproti loňskému roku se situace ve skutečnosti mírně zlepšila.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/finance-polovina-cechu-neusetri-ani-dva-tisice-mesicne-ukazal-pruzkum-40450040

https://www.e15.cz/finexpert/setrime/pruzkum-cesi-na-duchod-nespori-efektivne-uspory-nad-milion-ma-kazdy-desaty-1411530

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.