Schválená vakcína Novavax – klasika, kterou již nelze odmítat

01_vakcina

Ve státech Evropské unie se nyní může používat další druh vakcíny proti koronavirovému onemocnění covid-19, jehož pandemie sužuje celý svět již druhým rokem. Jde o vakcínu od společnosti Novavax a pro dospělé ji schválila Evropská komise. Dostala totiž kladné posouzení od Evropské agentury pro léčivé přípravky. Pokud dodnes někdo odmítal nejrozšířenější vakcíny Comirnaty nebo Moderna s tím, že jde o nové a „experimentální“ vakcíny založené na mRNA principu, nyní již tento argument pro své neočkování používat nemohou. Novavax je očkování klasického typu – tedy založené na účinnosti proteinů.

Česko nakoupilo 370 tisíc dávek

Česká republika nakoupila 370 tisíc dávek této nově schválené vakcíny. Země, které ji nakoupili ještě před schválením, ji nyní mohou aplikovat. První dávky by pak do států, které si je objednaly, mohly začít přicházet v lednu 2022. Pro Česko mže mít nová vakcína Novavax ještě další aspekt. Jedna ze složek, která je potřebná pro výrobu této vakcíny, by se mohla vyrábět právě v České republice.

Jak nová vakcína funguje

Vakcína Novavax se bude podávat po dvou dávkách, přičemž druhá dávka bude aplikována po 21 dnech od aplikace první. Nefunguje však na stejném principu jako vakcíny od Pfizer/BioNZech či Moderny. Tyto zmíněné fungují na základě účinnosti mRNA látky. Novavax je však proteinovým očkováním. Funguje na základě proteinu, který nese. Je to tedy klasické očkování. Stejně funguje očkování proti chřipce nebo rakovině děložního čípku. Účinnost vakcíny Novavax je 90 %.

Jaká bude účinnost proti omikronu?

Vakcína je schválená v době, kdy se téměř celá Evropa připravuje na dominanci omikron varianty covidu-19. Ta je rychleji přenosná a nakažlivější. Je-li i zdravotně nebezpečnější se zatím s jistotou říci nedá. Společnost Novavax pak ve vztahu k této variantě uvádí, že nyní testuje, do jaké míry je tato vakcína účinná proti variantě omikron.

 

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/ek-schvalila-vakcinu-od-novavaxu-jako-patou-vakcinu-proti-covidu-v-eu/2135651
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.