Čekají nás tři velké problémy a nejde o strašení, jak tvrdí Babiš

Petr Fiala

Reakce bývalého premiéra na první projev toho současného nebyla nijak neočekávaná. Bylo jasné, že s ním nebude souhlasit. Hovořit ale o strašení je poměrně zbytečné. Vždyť se skutečně máme čeho bát. Čekají nás problémy, které nebude jednoduché řešit. My se na ně podíváme mnohem podrobněji.

Ceny energií porostou

O tomto faktu nelze pochybovat. Tak proč bychom ho měli zlehčovat? Už nyní ukončili svou činnost tři dodavatelé energií a trend bude zřejmě pokračovat. Některé domácnosti odebíraly a stále odebírají neskutečně drahou elektřinu a plyn. Vydírání Ruska také k ničemu dobrému nepřispívá.

Zvyšující se inflace

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného ročního indexu spotřebitelských cen v listopadu přesáhla 3,5 % a počítá se s tím, že bude neustále stoupat. reagovat na to logicky musí také Česká národní banka. Počítat je třeba také s tím, že se začnou otevírat nůžky mezi chudými a bohatými. Pořídit si dnes vlastní bydlení je pro mnohé mladé rodiny takřka nereálnou záležitostí. Často dochází spíše k tomu, že lidé žijí dlouhodobě, možná i celý život v podnájmu.

Covid-19 se jen tak nezastaví

Určitě si velmi dobře pamatujete na dobu, kdy bývalý premiér nechal druhou vlnu koronaviru takřka být a měli jsme největší úmrtnost široko daleko. Ten současný zřejmě nechce být best in covid, a tak o problému mluví. Omicron je za dveřmi a nelze jej podceňovat. Vždyť se ve druhé části ledna očekává raketový nástup a tisíce nově nakažených.

Zkostnatělý státní aparát

Na tento problém upozornil premiér také. Je třeba zeštíhlovat a nezvyšovat neustále platy státních zaměstnanců. Učitelé dostanou navíc pouze 2 % a ostatní státní zaměstnanci se budou řešit individuálně. Platy poslanců se zmrazily. Už tyto počiny jasně hovoří o tom, že premiér myslí na budoucnost. Nekoncepční rozhazování peněz typu předvolebních jednorázových bonusů pro důchodce a extrémně snížené jízdné ve veřejných hromadných prostředcích se snad stanou minulostí.

Zdroje info: www.czso.cz, seznamzpravy.cz

Petr Fiala: Náhledové foto Úřad vlády ČR

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.