Co láká Putina na východní Ukrajině

Putin

Napětí na rusko-ukrajinských hranicích je všudypřítomné. Rusko chce vyjednat s NATO podmínky, které by zabránili převaze NATO na východě Evropy, a přesunuje k Ukrajině velké množství vojáků a techniky. O útoku Ruska na Ukrajinu se mluví v diplomacii, politice i médiích. co přesně Putina na Ukrajině láká? Proč vyvíjí takové aktivity a vyplatil by se mu skutečný vojenský konflikt s Ukrajinou?

Centra zbrojařského průmyslu

Sovětský svaz byl největším výrobcem zbraní. Po druhé světové válce svůj zbrojařský průmysl rozmístil v mnoha centrech po celém Svazu. Po rozpadu SSSR se tak přirozeně mnoho výrobních center, kde se vyrábělo mnohdy rekordní množství zbraní, ocitlo i jinde než v nástupnickém Rusku. To je příklad Ukrajiny či Gruzie. Kvůli tomu Rusko dlouhou dobu udržovalo dobré diplomatické i obchodní vztahy se sousedními státy. Šlo o to, že Rusko po rozpadu Sovětského svazu nebylo schopno nahradit zbrojařskou výrobu, kterou rozpadem ztratilo. Dobré vztahy se sousedy se však změnily, když Rusko začalo válčit na svém území (příkladem budiž konflikt v Čečensku, Ingušsku či Dagestánu) či se svými sousedy. Například na pozadí války Ruska s Gruzií je fakt, že Gruzie byla hlavním výrobcem bitevních letadel Su-25.

Tři vojensko-technologické problémy Ruska a Ukrajina jako možné řešení

Ruskou armádu sužují tři hlavní neduhy, a to dlouhodobě. Mimo korupci jde také o zastaralé vybavení a nízkou kvalitu výroby. Rusko nemá motory pro své největší transportní letouny, výroba tanků jim stagnuje a chybí jim náhradní díly pro tanky T-80. Ruské loděnice pak nejsou schopné stavět takové lodě, které by si strategicky vedení ruské armády a státu přálo. Jak tyto problémy vyřešit? Možným řešením je právě východní Ukrajina. Dle informací zpravodajců, na které upozorňují politici i média, jsou ruští vojáci i technika rozmístěni na východní a severovýchodní hranici s Ukrajinou. Útok Rusů by tak nejspíše probíhal na ose levého břehu Dněpru, přičemž k ofenzivě by se připojily jednotky z anektovaného Krymu.

Co mohou Rusové od Ukrajiny získat?

Zajímavé je, jak by ofenziva Ruska mohla vypadat. Při úspěchu by pak získaná území mohla vyřešit technologické problémy Ruska. Hlavní cíle jsou na totiž Charkov, Záporoží a Nikolajev. Tedy města s továrnami na výrobu tanků, leteckých motorů a náhradních dílů, které Rusové nemají. Dle bezpečnostního analytika Lukáše Visingra, který se situací na východní Ukrajině zabývá dlouhodobě, by invaze na Ukrajinu byly pro Rusko spíše nevýhodná a nynější eskalace je spíše nátlakem na Kyjev a NATO. I tak má však tento útok svou vojenskou logiku.

Zdroj: https://www.idnes.cz/technet/vojenstvi/ukrajina-analyza-konflikt-lodenice-zbrojovky-rusko-valka-invaze.A211217_100832_vojenstvi_alv
Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.